Připomeňme si co je to akné, nebo-li trudovitost. Akné je častá kožní choroba, která se vyskytuje nejčastěji u dospívajících. K těžším formám onemocnění, dochází častěji mužů. Vyskytuje se na obličeji, krku, ramenou, horní části hrudníku a na zádech.

Akné má základní dělení na pravé akné, zvláštní formy akné a podobné projevy podobné akné. Už jsme si řekli, že na vzniku akné se podílejí čtyři základní faktory, a to zvýšená tvorba mazu, zvýšená produkce rohoviny, pomnožení bakterií a zánět, ke kterému dochází po prasknutí stěny folikulu.

Akné se netýká jen obličeje, ale i zad. Díky velkému počtu pórů, jsou záda pro tvorbu akné ideální a bojuje se s ním mnohem hůře než s akné na obličeji. Průběh akné na zádech může být agresivní, vznikají bolestivé uhry. I dospělí lidé se potýkají s akné. V dospívání trpí akné spíše chlapci, v dospělosti je to právě naopak. Akné v dospělosti je nejčastěji vyvoláno hormonálními změnami, poruchami v období těhotenství či menstruace. Faktorů podílejících se na jejím vzniku existuje celá řada.

Mastná pleť, mezi hlavní znaky patří lesklá a zanícená místa s pupínky v tzv. T-zóně, která je na čele, nose a bradě. Mastná pleť je díky zvýšené produktivitě mazových žláz, ale může být také genetická, což je pak boj na celý život. Problém mastné pleti může také spočívat v naší stravě a stravovacích návycích obecně. Jde především o tuky, cukry a ostrá jídla.

Velmi často zůstávají po akné jizvy, které lze odstranit např. chemickým nebo přírodním peelingem. Ty hlubší pomocí laseru. Ovšem hluboké a vystouplé jizvy se zarudnutím lze odstranit velmi těžce.

Správná léčba akné nás může akné zcela zbavit. Základem je prevence, to znamená minimum stresu, používání dobré kosmetiky a zdravá strava. Na této stránce se lehce dotkneme tématu kosmetiky, konkrétně, jak již název napovídá, bahnu z Mrtvého moře.

Bahno z Mrtvého moře

Vzniká skládáním vrstev sedimentů hlíny, které se tvoří už více než tisíce let v hlubinách Mrtvého moře. Obsahuje hořčík, draslík, vápník a stopové prvky. Všechny tyto prvky jsou velice prospěšné pro čištění a oživení kůže, proto po ošetření bahnem bude pokožka Vašeho těla zářící a svěží. Bahno z Mrtvého moře lze používat dvojím způsobem – teplé nebo studené.

Návod na přípravu teplého bahna: uzavřený sáček s bahnem vložte na 10-15 minut do hrnce s horkou vodou nebo otevřený sáček vložte na 2 minuty do mikrovlnné trouby (střední teplota, doporučujeme pro jistotu troubu hlídat). Dávejte pozor, aby bahno nebylo při aplikaci příliš horké! Neaplikujte na rány, ranky a otevřené rány.

Bahno z Mrtvého moře lze použít několika způsoby

Ošetření celulitidy
Proveďte peeling na místech postižených celulitidou (stehna, zadeček, boky, břicho) a dokonale jej smyjte. Pak naneste teplé či studené bahno a nechte působit, dokud bahno nezaschne (15 – 20 minut). Důkladně smyjte veškeré bahno krouživými pohyby směrem k srdci, ideální je použít masážní lufu, kartáč nebo houbu. Po opláchnutí nenanášejte několik hodin žádné další kosmetické přípravky. Již po první aplikaci bude vaše pleť čistší, hladší a zářící. Pro dosažení viditelných výsledků doporučujeme postižená místa ošetřovat 2x týdně.

Ošetření problematické pleti a akné
Čisté bahno z Mrtvého moře doporučujeme používat k ošetření problematické pleti a akné tvořícím se především na těle (záda, dekolt, hýždě, paže), k ošetření obličeje doporučujeme používat spíše speciální obličejové masky s bahnem z Mrtvého moře. Na místech postižených akné nejprve proveďte jemný peeling, který po aplikaci dokonale smyjte. Naneste dostatečné množství bahna, doporučujeme studenou verzi a nechte působit, dokud bahno nezaschne (15 – 20 minut). Poté bahno důkladně smyjte. Máte-li pocit, že místa ošetřená bahnem po omytí pnou, použijte speciální krém nebo mléko na akné. V opačném případě nechte pleť několik hodin bez dalšího ošetření kosmetickými přípravky. Pro dosažení viditelných výsledků doporučujeme postižená místa ošetřovat 2-3x týdně.

Ošetření lupénky a ekzémů
Na místa postižená lupénkou nebo ekzémem naneste dostatečné množství studeného bahna z Mrtvého moře (Pozor na otevřené rány a ranky! Těmto místům se raději vyhněte!). Nechte bahno působit alespoň 30 minut a poté důkladně smyjte. Ošetřená místa nechte několik hodin „dýchat“, nenanášejte na ně žádné další kosmetické přípravky. Poté aplikujte speciální mast na lupénku nebo ekzém dle vaší zkušenosti. Pro dosažení viditelných výsledků doporučujeme postižená místa bahnem pravidelně ošetřovat a kombinovat s koupelemi v soli z Mrtvého moře.

Ošetření kloubních a svalových obtíží, při revmatických bolestech
Pro tato ošetření doporučujeme používat bahno teplé. Naneste dostatečné množství teplého bahna z Mrtvého moře na bolavá místa. Bolavé místo po nanesení bahna lze omotat potravinářskou fólií a ručníkem, aby se teplo v bahně udrželo co nejdéle. Bahno nechte působit tak dlouho, dokud zcela nezaschne. Poté bahno důkladně smyjte. Po aplikaci doporučujeme alespoň 30 minut odpočívat v teple na lůžku, nezatěžovat organismus. Bahno na bolavá místa aplikujte pravidelně, alespoň 1x týdně.

Ošetření vlasů a pokožky vlasů
Před aplikací bahna z Mrtvého moře na vlasy a vlasovou pokožku doporučujeme vlasy umýt šampónem s obsahem bahna z Mrtvého moře. Poté naneste dostatečné množství teplého nebo studeného bahna, vlasy omotejte potravinářskou fólií, ručníkem do turbanu a nechte působit až 30 minut. Poté vlasy a vlasovou pokožku důkladně omyjte vodou bez použití dalších kosmetických prostředků. K tomuto ošetření lze také použít speciální přípravek určený přímo pro ošetření vlasů a vlasové pokožky. Po aplikaci nedoporučujeme vlasy sušit fénem, nechte je spíše samovolně usnout.

Detoxikace těla
Bahno z Mrtvého moře je doporučováno pro zlepšení celkové detoxikace těla, ideálně při detoxikační kůře. Bahno naneste v dostatečném množství na celé tělo (vyjma genitálií) a nechte působit, dokud neuschne (15 – 20 minut) – lze použít teplou i studenou variantu. Poté důkladně smyjte. Během aplikace a po aplikaci doporučujeme odpočívat na lůžku a nezatěžovat organismus.

Závěrem

Jak je vidět, bahno z Mrtvého moře neřeší jen akné, ale prospívá k řešení i dalších obtíží. Blahodárné účinky bahna z Mrtvého moře využívala již královna Kleopatra. Starověcí Římané si na pobřeží Mrtvého moře budovali lázně a využívali je léčebným účelům. Také proto, je Mrtvého moře považováno za nejstarší a největší přírodní lázně na světě. Vyzkoušejte ho i vy.