Zelený čaj
Zdravotní účinky zeleného čaje (rostlina Camellia Sinensis) jsou po dlouhou dobu známy a oceňovány především v Číně a v Indii, kde se pěstování čaje věnují již po tisíce let. Je to vysoký podíl antioxidantů, který ze zeleného čaje dělá skvělého pomocníka při léčbě a prevenci akné, ekzémů a růžovky.
Pojďme si nyní představit blíže zelený čaj a jeho možné účinky na naše zdraví. Odpověď na otázku, zda pouhé pití zeleného čaje může nějak výrazně ovlivnit výskyt akné na naší kůži, není vůbec jednoduchá. Jedním z faktorů, které činí zelený čaj tolik atraktivním v boji proti akné, je ten, že zelený čaj nemá prakticky žádné vedlejší účinky (pokud pomineme předávkování vlivem vysokého obsahu kofeinu). Čaj je ryze přírodní produkt, jeho pořízení je poměrně levné – v porovnání s chemickými přípravky na boj s akné je tu rozdíl v ceně i několikanásobný.
Zelený čaj obsahuje vysoké množství silných a zdraví prospěšných antioxidantů, které se nazývají polyfenoly. Ti mají svou základní funkci v tom, že neutralizují volné radikály a toxiny, které poškozují buněčný systém.
Polyfenoly jsou považovány za nejefektivnější a nejsilnější ze všech oxidantů. Pití zeleného čaje má tedy nesmírně pozitivní vliv na naše zdraví. Mnoho vědeckých studií potvrdilo, že zelený čaj má výrazné antibakteriální účinky. Výrazně potlačuje vliv hub a virů, je tedy antifungální a antivirovou látkou.
Pokud je zelený čaj na vašem denním pořádku a vypijete jej denně alespoň 500 ml, pak pomůže regulovat hormony, které jsou často v souvislosti s výskytem akné.
Aplikovat zelený čaj proti akné můžete v zásadě třemi způsoby. Jedním z nich je krém, který obsahuje výtažek ze zeleného čaje. Nejúčinnější krémy obsahují minimálně 2% extraktu ze zeleného čaje. Toto množství vede až k 70% snížení projevů růžovky (akné rosacea). Nevýhodou krémů na akné s výtažky z čaje je jejich poměrně vysoká cena.
Levnějším způsobem využití účinků zeleného čaje je nanášení vylouhovaných čajových lístků na zasaženou pleť s akné. Je možné využít běžný zelený čaj v sáčcích, nicméně ideální jsou sypané velkolisté čaje. Výhod při přímém nanášení čajových lístků na pleť je opravdu mnoho. Popravdě je nejlepší aplikovat čaj topicky. Čaj pokožku zjemňuje a vyhlazuje, zmírňuje zarudnutí pokožky. Blahodárně působí i na psychiku člověka.
Zelený čaj je výborným přírodním čisticím prostředkem na akné a pleť. Silný antibakteriální efekt je velmi účinný proti bakteriím, které způsobují nepříjemné zarudnutí pleti a pupínky na pokožce, nemluvě o ucpávání pórů.
K nejlepším účinkům je ideální pít 0,5 až 1 litr zeleného čaje denně. Pravý kvalitní zelený čaj skvěle chutná, vylouhované listy navíc můžete použít právě jako pleťovou masku a nechat několik minut působit na pokožce. Hodí se nejen proti akné, ale například na unavené oči.
Při výběru kvalitního čaje není radno vybírat pouze podle ceny. Nedoporučujeme kupovat pytlíkovaný čaj z hypermarketů. Pokud přepočtete cenu za jeden kilogram čaje, tak je pytlíkovaný čaj až několikrát dražší, než čaj sypaný. Navíc se obvykle sáčkuje pouze nekvalitní polámaný čaj. Lepší je projít obchody se sypanými čaji a vybrat kvalitní sortu (např. levný ale oblíbený Gunpowder, slavný Lung Ting, případně ovoněné zelené čaje – jasmínový, vanilkový).
Co se týče vedlejších účinků pití zeleného čaje, tak je jich poskrovnu. Pokud nepřekročíte denní dávku 1,5-2 litry čaje, tak se vám nic nestane. Vzhledem k obsahu kofeinu nesmějí zelený čaj pít děti. Není vhodné pít čaj ve večerních hodinách. Pozor si dejte na přespříliš ovoněné čaje pochybné kvality, které vás sice mohou na první pohled zlákat silnou vůní. Nicméně může se jednat o čaje s přidaným glutamanem, který je pro lidské zdraví nebezpečný.
Rooibos
Roiboos za svojí popularitu vděčí především tomu, že neobsahuje v podstatě žádný kofein, ale přitom lidské tělo ve chvílích únavy dokáže stimulovat podobným způsobem jako právě nápoje, jejichž je součástí. Spolu s tím se také často skloňuje vysoký obsah vitamínů a minerálů, které do našeho těla můžeme jeho popíjením pohodlně dopravit. Méně často se už ale hovoří třeba o tom, že roiboos dokáže být užitečným pomocníkem také tehdy, když nás trápí akné. Účinek roiboosu se tady navíc může rozvinout na dvou frontách. Pomáhá totiž jak jeho pravidelné pití, tak potírání postižených míst jeho silnějším nálevem.
Obecný význam roiboosu v léčbě nejrůznějších kožních problémů, jejich prevenci, ale třeba také zvládání alergií není ničím neznámým. Přesto se možná trochu překvapivě o schopnostech roiboosu spojených s potlačováním nepříjemných problémů s tvorbou akné hovoří poměrně zřídka.
I když úplně překvapivé to nakonec není. Roibooos jako nápoj pocházející z daleké Jižní Afriky u nás zkrátka zatím nemá vybudovanou natolik silnou tradici, aby mnozí z nás už za sebou měli zkušenosti s využíváním jeho léčebného potenciálu.
Velkou výhodou roiboosu ve srovnání s mnoha ostatními přípravky na léčbu akné však zůstává určitě především jeho ryze přírodní původ. Na rozdíl od nejrůznějších tub plněných záhadnými mastmi složení, které nám příliš neřekne, je roiboos čistě přírodní produkt, který za sebou navíc má stovky let využití v tradiční lidové medicíně.
Způsob, jak roiboos zapojit do našeho úsilí vyřešit problémy s akné je navíc velice jednoduchý. Přirozenou součástí složení roiboosu jsou totiž mimo jiné látky s výraznou schopností potlačovat záněty a bránit už samotnému jejich vznikání. Proto poměrně často vystačíme s pravidelným popíjením roiboosu, přičemž jako o ideálním množství se v tomto případě hovoří nejčastěji o šesti šálcích denně.
Vzhledem k tomu, že roiboos můžeme popíjet teplý a studený, přidávat si do něj mléko nebo nejrůznější ovocné složky, a všelijak experimentovat s jeho přípravou, tak určitě nejde o žádné závratné množství. V poslední době se navíc také poměrně rychle rozšířilo pití roiboosu v podobě espressa, takže pokud si třeba z nějakého důvodu příliš nepotrpíte na čajové nápoje, tato varianta by pro vás mohla být tou pravou.
Přirozené protizánětlivé účinky pravidelného pití roiboosu se přitom podle většiny zkušeností začínají objevovat už zhruba týden po začátku naší „roiboosové kůry“.
Druhou věcí, na kterou bychom v této souvislosti rádi upozornili jsou potom některé drobné odlišnosti v samotné přípravě nápoje, pokud se k jeho popíjení chystáme právě se zřetelem na zlepšení akné. Protože maximální množství antioxidantů přítomných v lístcích roiboosu se do výsledného nápoje dostává spolu s postupným vařením, je dobré náš nálev tentokrát nechat o něco déle, než je obvyklé.
Místo klasických tří až pěti minut je proto lépe směs nechat louhovat spíš kolem deseti minut, ale klidně můžeme třeba i o něco déle. Na rozdíl od většiny čajů totiž s delším časem louhování roiboos nezískává nepříjemnou svíravou chuť.
Nakonec ještě dodejme, že kromě vlastního pití roiboosu, tak jak jsme si jej právě popsali, je vhodné také samotným nálevem potřít nejpostiženější místa. V takovém případě roiboos opět necháme dlouho louhovat, a po jeho vychladnutí pokožku bud‘ po obvyklém čištění roiboosem oplachujeme, anebo jej naopak použijeme už před samotným čištěním jako hydrataci.