Akné je kožní onemocnění mazové žlázy a vlasových folikulů, což je obvykle zapříčiněno hormonální nerovnováhou v organismu. Vzhledem k nadměrně produkovanému mazu dojde k ucpání vývodu žlázy. Tím se vytvoří rohovinová zátka, která maz nepustí ven. Pokračující tlak mazu a zvýšené množení bakterií vyvolají zánět, který se na pleti projeví jako zánětlivá reakce. Pokud se akné neléčí již ve svých prvních lehčích fázích, může přerůst do těžkého stádia cystického akné. V tomto stavu pod kůží vznikají cysty, které jsou naplněni patologickou hmotou. Následkem akné mohou vznikat hluboké, těžko odstranitelné jizvy.

Akné se díky mnoha kvalitním přípravkům dá poměrně snadno léčit (doporučujeme prostředky na akné). Ikdyž se nejedná o těžké onemocnění, má obvykle velký dopad na psychiku. Neléčené akné může vést ke zbytečným komplexům, které mohou vést k poruchám komunikace, seznamování a v krajních případech přejít až k sociální fóbii.

Téměř 100% z dnešní mladé dospívající generace má zkušenost s výskytem akné, které je tak jednou z nejčastějších nemocí mezi teenagery. Objevuje se na začátku puberty, často už od 11 let. Zhruba po 20. roce věku samo odezní, avšak může přetrvat i déle, výjimečně dokonce i po celý život.

Vznik akné je do velké míry dán dědičností. Samotnému vzniku tedy nelze zabránit. Nicméně vhodnými prostředky a péčí o pleť se akné můžete zbavit, nebo ho v těžších případech výrazně zmírnit. Je vhodné také omezit alkohol, nevystavovat se stresu, nekouřit, nechodit spát, aniž byste si pleť důkladně vyčistili. Vhodné je také jednou za čas zajít na kosmetiku, kde vám bude pleť odborně vyčištěna. Mačkání vřídků totiž většinou vede k ještě většímu zanícení a rozvoji infekce. Kosmetička vám také může poradit s péčí i přípravky. Pokud trpíte těžší formou akné, neměli byste váhat s návštěvou odborného lékaře. Ten by vás měl požádat, abyste s sebou přinesli kosmetiku, kterou běžně používáte a projít s vámi krok po kroku, jak se o pleť staráte. Z toho pak vyvodí chyby, kterých se dopouštíte a doporučí vám správný postup.

Akné není jen onemocněním pleti. Vzhled naší pleti je jakýmsi odrazem toho, co se děje uvnitř. Pokud chceme léčit akné, je třeba se zaměřit i na výživu. Akné také může mít původ v našem psychickém stavu, pleti nesvědčí dlouhodobý stres. To, co se ukáže jako projev akné a co vás vždy spolehlivě nazlobí, probíhá již dříve v hlubších částech kůže. Úplným počátkem je ucpání mazové žlázy a z toho vycházejí další projevy akné. Hromaděním této hmoty vznikají první projevy akné v podobě uzavřených komedonů, obecněji známých bílých hlaviček. Jejich název je dán bělavým zbarvením drobných, nepatrně vystupujících útvarů, které představují nerozšířené ústí vývodu folikulu mazové žlázy. Když se neuvolňují zrohovatělé buňky a maz, dochází k rozšiřování tohoto ústí. Na kožním povrchu se objevují otevřené komedony, které známe jako černé hlavičky. Objevení se dvou výše jmenovaných komedonů je prvním příznakem akné.

K dalším zánětlivým projevům patří pupínky, vředy, uzly a další, které se ale projevují až v dalším průběhu tohoto nepříjemného kožního onemocnění. Ve vývodech folikulů mazových žláz je vhodné prostředí pro množení bakterií, kvasinek a další nepříjemných „svinstev“. Ty pak vyvolávají zánět celé mazové žlázy, při kterém dochází k narušení stěny mazové žlázy a zánět se pak snadno rozšíří do okolí. Je-li takový zánět opravdu silný, zničí celou mazovou žlázu a v tomto místě vznikne jizva. Hojení jizev je dáno individuální schopností každého jedince, proto akné způsobuje jizvy, které jsou na pleti propadlé i vystouplé. Po zahojení akné se na kůži ještě dlouho objevují načervenalé skvrnky nebo drobné jizvičky. U těžších případů vznikají už zmíněné jizvy. Akné se vyskytuje v těch místech, kde je nejvíce mazových žláz, tedy v obličeji, kde také nejvíce obtěžuje. Většinou je to na bradě, nose a čele, ale výjimkou není krk, ramena a velkým problémem jsou bolestivé vřídky na zádech.