Pakliže domácí léčba i pod vedením dermatologa selhala, je na čase zkusit klinickou léčbu. To je taková léčba, při níž navštěvujete odborníka, který se vám aplikací chemického peelingu nebo laseru snaží pomoci od projevů akné. Chemický peeling se liší od klasického kosmetického peelingu, který můžete na pleť použít i doma. Kosmetický peeling je přípravek, který obsahuje hrubší části, které pomáhají obrušovat povrch pleti a tím ji zbavovat odumřelých částí. Takový peeling ovšem působí pouze na povrchu pleti. Pokud máte zánětlivou formu akné, může vám takový peeling spíše uškodit, protože může dojít k rozšíření zánětu.
Chemický peeling spočívá v aplikaci účinné látky na povrch kůže, což vede k cílenému odloučení vrchních a někdy i hlubších vrstev kůže. Může to znít celkem drasticky, ale poté následuje proces hojení, kdy je postižená kůže obnovena novými buňkami. Celkově tento proces zabere několik dnů až týdnů. To vše má za následek vyhlazení horních vrstev pokožky a odstranění projevů akné či jiných na kůži nežádoucích prvků. Dojde také ke zlepšení hydratace pleti a celkově se povrch kůže zjemní. K tomuto druhu léčby se nejčastěji používají ovocné kyseliny.
Lékař by vám před samotným zákrokem měl podrobně vylíčit, co vás čeká, jak látka působí na kůži, jaká je délka hojení i jaké výsledky můžete očekávat. Lékař vám také poradí s následnou domácí péčí o pokožku. Za vhodnou je pokládáno používání krémů nižším obsahem ovocných kyselin. Vlastní zákrok probíhá ve specializované ambulanci, kde je látka aplikována na postižená místa pokožky, kde se nechává působit několik minut. Poté je aplikován ošetřující krém a začíná vlastní hojení pokožky. V tomto období se může objevit zarudnutí a olupování ošetřených partií, to by však mělo během několika málo dnů odeznít. Aby byl výsledný efekt co nejlepší, je nutné absolvovat několik ošetření. Jejich počet záleží na závažnosti postižení i typu pokožky.
Chemický peeling se doporučuje u pacientů s projevy akné, protože otevře póry a vyčistí pleť. Také může zlepšit stav povrchových jizev. Chemický peeling má výhodu v jednoduché aplikaci a rychlém účinku. Omezením jsou teplé měsíce, protože sluneční aktivita může znamenat výskyt komplikací. Nevýhodou je, že se nejedná o trvalý stav pokožky po ošetření, akné se může znovu objevit. Chemický peeling není hrazen pojišťovnou, pacient si jej musí uhradit sám.
Velmi populární je také léčba akné pomocí laseru. K tomuto kroku byste ale měli přistoupit až poté, co jste zkusili všechny jiné dostupné prostředky, které nabízí domácí léčba akné. U některých jedinců s citlivou pletí může laser způsobit zarudnutí pleti, které může trvat až po dobu několika týdnů. Pokud jste se už rozhodli, ujistěte se, že dermatolog, který vám bude zákrok pomocí laseru provádět je zkušený a má v podobných případech praxi. Velmi důležitá je před samotným zákrokem aplikace speciálního krému, který zabraňuje spálení pokožky. I v případě laseru jsou výsledky individuální. Někomu pomůže laser již po prvním sezení, někdo nevidí výsledky ani po třech aplikacích. Stejně jako u chemického peelingu si aplikaci laseru hradí pacient sám.