Mezoterapie – mikrojehličkování

Deep plane facelift
2 července, 2023

Mezoterapie – s čím vám pomůže a kam si na ni zajít

Mezoterapie je relativně novou kosmetickou procedurou, která si však získává stále více příznivců. Slibuje omlazení a vypnutí pokožky, zmírnění celulitidy a dokonce i pomoc při vypadávání vlasů. Buďte však obezřetní ve výběru kliniky či salonu, kde si nechat zákrok provést.

Co je to mezoterapie

Mezoterapii vyvinul v roce 1952 francouzský lékař Michel Pistor. Původně se používala ke zmírnění bolesti, následně však začala být používána i z mnoha jiných důvodů. Dnes se často používá v kosmetických salonech pro omlazení pokožky a zmírnění či odstranění celulitidy. 

Mezoterapie je tedy zjednodušeně řečeno technikou, která za použití velmi tenké jehly aplikuje série injekcí s vitamíny, hormony, rostlinnými výtažky, enzymy či hormony do střední vrstvy (mezodermu) kůže. Účelem je odstranění zánětu, či špatného krevního oběhu a dalších problémů, které způsobují předčasné stárnutí pokožky a jiné nežádoucí změny. Výsledkem je omlazení a vypnutí pokožky a odstranění přebytečného tuku. Používá se hlavně pro:

  • odstraňování přebytečného tuku a redukci celulitidy
  • vyhlazování vrásek  a zpevnění pleti
  • zesvětlení pigmentových skvrn a zmírnění kruhů pod očima
  • zmírnění projevů akné
  • léčbu alopecie (nežádoucí vypadávání vlasů) 

Jaký je obsah aplikací

Tato otázka bohužel nemá jednoznačnou odpověď. Látky, které se při mezoterapii používají se totiž odvíjejí od problému, který chcete řešit. Roztok, který bude použit pro vypnutí pokožky bude logicky jiný než ten, který má řešit akné. Může se v zásadě jednat o:

  • bylinné extrakty
  • vitamíny a minerály
  • léky na předpis, jako jsou vazodilatancia a antibiotika
  • hormony, jako je kalcitonin a tyroxin
  • enzymy, jako je kolagenáza a hyaluronidáza

Jak zákrok probíhá a jak se na něj připravit

Na zákrok v podstatě není nutná žádná speciální příprava. Obvykle je však vhodné se týden před zákrokem vyhnout aspirinu a dalším nesteroidním protizánětlivým lékům (NSAID). Tyto léky totiž mohou zvýšit riziko krvácení a vzniku modřin během mezoterapie. Vše vám však vysvětlí během úvodní konzultace, doporučení si vezměte k srdci, zvýší se tak efektivita samotného zákroku a vyhnete se nežádoucím komplikacím.

Během samotného zákroku vám bude aplikována série injekcí pomocí speciální krátké jehly. Jehla je obvykle připojena k mechanické pistoli, aby bylo možné podat mnoho injekcí za sebou. Injekce mohou být aplikovány do různé hloubky, obvykle od 1 do 4 milimetrů, v závislosti na tom, jaký stav léčíte. V případě citlivých oblastí lze použít znecitlivující krémy.

K dosažení požadovaného účinku bude pravděpodobně zapotřebí více sezení. Počítejte s tím, že si mezoterapii zopakujete 3 až 15 krát. Zpočátku je frekvence návštěv mezoterapie co 7 až 10 dní. Až se stav vaší pleti začne zlepšovat, frekvence návštěv se sníží a budete na mezoterapii docházet jen jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc. Záleží však na konkrétním problému. Například na mezoterapii obličeje jdete jen 2 až 3x, obvykle ve třítýdenních rozestupech, na mezoterapii očního okolí se chodí jen zhruba jednou za půl roku.

Kam na mezoterapii a kolik to bude stát

Stejně jako i u jiných kosmetických zákroků, i v případě mezoterapie rozhodně vybírejte salon dle kvality a hodnocení klientů. Nehledejte jen podle ceny. Podezřele nízká cena mezoterapie se může v konečném důsledku velmi prodražit. Hledejte proto profesionální péči. Cena se u jednotlivých zákroků liší, obecně lze však říci, že například cena mezoterapie obličeje nebo očního okolí se pohybuje kolem 3000,- , v případě mezoterapie celulitidy je to okolo 2000,- . Pokud chcete zákrok, který vyžaduje více ošetření za sebou, kliniky často nabízejí zvýhodněné balíčky, aby byla cena pro klienty únosná.

V některých případech nemusí být mezoterpie pro řešení problému vhodná, například při pokročilejším stádiu povolení kůže, při výrazných mimických vráskách, atp. V těchto případech je efektivnější estetická operace jako například facelift, operace očních víček a podobně.

Zdroj: 

Medicalinnovation – https://mi-medicalinnovation.com/en/content/17-mesotherapy

Healthline – https://www.healthline.com/health/mesotherapy