Akné se může vyskytovat v mnoha formách. Nejčastější je ale Acne vulgaris, které se projevuje podebranými pupínky. Tzv. “růžovka” neboli rosacea je ve skutečnosti také druhem akné (Acne rosacea). Zde se jím ale nebudeme zajímat – pro účely této stránky máme pojmem “akné” na mysli hlavně typ “Acne vulgaris”.

Je několik rožšířených druhů tohoto onemocnění – černé ucpané póry, hnisavé pupínky, papule nebo pustuly. Všechny jsou způsobené kožním mazem, který se nemůže dostat na povrch kůže a zanáší tak póry. Právě tomu se říká mít “ucpané póry”. A právě hluboko uvnitř pórů se tvoří akné, které je způsobeno nahromaděním přirozeného mazu a odumřelých kožních buněk.

Proto je udržování čistoty pórů základem léčby akné. U hnisajících pupínků a pustulí je možné vymáčknout hnisavou čepičku, pokud je těsně pod kůží a zdá se vám, že každou chvíli praskne. Nikdy ale nevymačkávejte takové pupínky, které jsou hluboko pod kůží – mohli byste si do rány zanést bakterie, které by nadělaly ještě více škody.

Papule jsou malé červené pupínky, které by se také neměly vymačkávat – způsobilo by to akorát další podráždění, žádný další efekt by to nemělo. Černých teček – ucpaných pórů – se člověk velmi těžko zbavuje. Mají mnohem větší trvání než ostatní typy a také jdou většinou hlouběji do kůže. Proto je záležitostí týdnů, než se obsah póru dostane na povrch kůže a tak se vyčistí. Pokud tedy trpíte tímto typem akné, měli byste se poradit se svým dermatologem o správném způsobu léčby, případně zkusit některé prostředky pro domácí léčbu akné.

Je důležité vědět, že všechny typy akné jsou léčitelné. Existuje mnoho přípravků na akné (na předpis i běžné prostředky na akné), které vám mohou pomoci. Jak bylo řečeno, akné se tvoří hluboko v kůži a čištění pórů je tak způsobem, jak umožnit mazu dostat se na povrch. Mytí obličeje několikrát denně je proto prvním krokem k čistější a zdravější pleti.

Druhy akné

Existuje více faktorů podle kterých se akné dá rozdělit. Nejčastěji je to však podle projevů nemoci. Mírná forma akné se nejčastěji projevuje pouze drobným zarudnutím kůže a nevelkým množstvím zanícených bílých pupínků nebo černých teček. Pokud začnete akné léčit v této fázi, máte velkou šanci, že se vám to podaří bez jakýchkoli následků pouze pravidelnou péčí a používáním vhodné kosmetiky. Střední forma akné, je už trochu vážnější. Objevuje se množství bílých pupínků, které se často zanítí a zánět má pak podobu červeného zatvrdlého místa. Na dotek jsou tyto zánětlivé pupínky bolestivé. Tady už vám pravidelná hygiena moc nepomůže, je potřeba zvolit nějakou účinnější metodu a hloubkové vyčištění pleti. Nejvážnější formou, je cystické akné, které s sebou nese rozsáhlá bolestivá ložiska zánětů. Zde je již nezbytný zásah specialisty. Po tomto druhu akné často zůstávají na pokožce jizvy. Po ukončení léčby je pak často nutné zmírnit následky nemoci a pokusit se jizvy odstranit.

Pokud se vám cysty samy otevřou (což se může stát, protože akné samo praská), je nutné navštívit dermatologa a nechat si předepsat antibiotika. Návštěvu lékaře ale nenechávejte, až bude opravdu akutní. Čím dříve s léčbou začnete, tím úspěšnější může být. Pokud necháte akné tzv. vyzrát až do té nejhorší formy, nečekejte pak od lékaře zázraky. Léčba akné není záležitostí několika dnů a nemusí se to vyřešit ani za pár týdnů. Některé jedince trápí akné i několik let a pro někoho je to celoživotní boj. Možností máte mnoho. U lehčích forem vám pomohou látky jako benzoyl peroxid u cystického akné může přijít na řadu chemický peeling, který ale už také nemusí stačit. U opravdu těžkých forem akné počítejte s agresivními druhy léčby a může dojít i k transplantaci zdravé kůže z jiného místa na těle. Léčbu akné byste rozhodně neměli podcenit. Naštěstí existují i možností zlepšení stavu pokožky v případě zanechání jizev. Všechno vás ale bude stát čas a peníze, s tím bohužel musíte počítat.