Vede mnoho cest k léčbě jizev způsobených vlivem akné. Volba léčby závisí na typu a počtu jizev. Pokud se rozhodnete pro léčbu jizev, je opět vhodná konzultace s dermatologem. A samozřejmě je důležité brát tyto informace jako shrnutí možností léčby a ne jako kompletní příručku k léčbě. Jakmile budete znát základní informace týkající se léčby, zajděte za dermatologem a proberte možnosti léčby jizev z akné.

Pro slabší projevy akné bude stačit chemický peeling, také se užívají různé druhy kyselin. Pokud ale máte výrazné jizvy je doporučeno použít jinou metodu. Procedura chemického peelingu trvá zhruba 15 minut, ale zbytkové zrudnutí obličeje může přetrvat až několik týdnů.

Je zde několik možností jak léčit pokročilé zjizvení obličeje. Nejpopulárnější jsou abrasivní odstranění jizev a léčba laserovým paprskem. Abrazivní metoda je léčba, kde se používá diamantované kolečko k agresivnímu očištění obličeje. Tato technika se používá již poměrně dlouhou dobu. Většinou tato procedura trvá okolo jedné hodiny. Po aplikaci můžete čekat svědění a rudnutí obličeje až na několik týdnů. Tato metoda je nejefektivnější pro lidi s velice bledou nebo naopak velice tmavou pletí.

Další metodou pro jemné akné je laserová regenerace kůže. Tato procedura odstraňuje starou kůži (Co2) pomocí laserového paprsku. Podle rozsahu a četnosti jizev se odvíjí doba procedury – může se pohybovat od několika minut až hodinu. Tento postup není doporučen lidem s tmavší barvou pleti, může způsobit nesouměrné zabarvení kůže. Po léčbě jizev může být ještě několik týdnů patrné zarudnutí a drobné růžové skvrny mohou být patrné i několik měsíců.

Pro velmi hluboké jizvy používají lékáři tzv. průbojné techniky. Možnosti použití této invazivní metody závisí na vašem doktorovi, typu akné a jiných faktorech, je zde totiž několik typů těchto technik. První typ je náhrada, při které se za pomoci nástroje jizva odebere a poté se část kůže z jiné části vašeho těla transplantuje na její místo. Další technika spočívá v chirurgickém odstranění jizvy a umožnění kůži se zregenerovat. Dále existuje technika, kdy chirurg odebere jizvu na její spodní části. Kůži na určeném místě je dovoleno se obnovit a pokrýt vyříznutou část jizvy. Pro optimální efekt je používání průbojných technik většinou spojeno s použitím abraze nebo laserovým zásahem do kůže. Uzdravení může trvat několik týdnů.

Dalším typem léčby jizev po akné je tzv. subcize. U této metody je část jizvy oddělena od pokožky, což dovolí zformovat krevní sraženinu pod pokožkou. Krevní sraženina následně vytlačí jizvu do úrovně pokožky. Jde o formu, která je podobná průbojným technikám, a proto při kombinování subcize, abraze a laserové léčby jsou výsledky nejlepší. Tento typ léčby je efektivní pro všechny druhy jizev, ale samozřejmě je nejúčinnější a nejvhodnější pro hlubší a viditelnější jizvy.

Posledním způsobem odstranění jizev po akné je zvětšování. Při tomto způsobu se používá materiál podobný Collagenu, který je injekcí vpraven pod pokožku, aby mohl jizvu vytlačit na povrch. Efekt je okamžitý, ale bohužel jen dočasný – vydrží pouze 6 měsíců. Poté je nutné proceduru opakovat nebo přistoupit na jiné způsoby odstranění jizev.

Ať užt se rozhodnete pro jakoukoliv léčbu, myslete na to, že některé z nich se musí po čase opakovat. Nezapomeňte kontaktovat svého dermatologa a nechat si od něj poradit, která léčba je pro vás nejlepší. Je zde široké spektrum možností s různými cenovými relacemi. Ujistěte se, že máte vytvořený plán před uskutečněním tohoto léčení. Mějte na paměti, že opakování této procedury přináší jak efektivní léčbu tak i vedlejší následky a proto se vždy poraďte s kožním lékařem.