Když bychom měli hledat jedno z nejrozšířenějších kožních onemocnění chronického typu, tak by jím zcela jistě bylo akné, které je onemocněním, jež postihuje celkem 90% všech dospívajících lidí. Jít může pochopitelně jako o muže, tak i o ženy. Akné se nevyhýbá skoro nikomu. Akné je řazeno ve svých počátečních stádiích k nemocem, které jsou mnohdy spíše považovány za kosmetický problém. Pokud ovšem dojde k těžším formám onemocnění akné, tak je třeba říct, že zapotřebí je již mnohem silnější léčba u odborníků.

Hodně nepříjemné je akné zejména z pohledu vnějšího vzhledu člověka, jelikož pupínky a vřídky na tváři člověka, který má akné, nepůsobí zrovna nejlepším dojmem. Léčba akné může být rozličná. Zapotřebí je zejména to, aby došlo k uvolnění rohoviny v místě ústí mazové žlázy. Jestliže je tato žláza zacpaná, tak je pochopitelně jasné to, že žláza je zacpaná. Jakousi klasikou je samozřejmě návštěva kožního lékaře, který doporučí postup, jenž by byl z hlediska zamezení akné ideální variantou. Často léčba akné spočívá také ve využití mnohých moderních přístrojů, kterých je čím dál tím více. Bohužel u mnohých takovýchto přístrojů je problémem to, že působí pouze na jedince, kteří jsou zasažení akné pouze minimálně. Jednou ze základních forem léčby akné je hormonální léčba. Ta většinou probíhá prostřednictvím hormonální antikoncepce. Díky ní je možné akné velmi dobře likvidovat.

Jestliže se podíváme na jednotlivé přípravky, které bojují s akné díky hormonům, tak zjistíme, že základem je hlavně antiandrogenní efekt. Jedná se o působení androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů. Tyto hormony jsou velmi efektivně schopny optimalizovat sekreci kožního mazu, což mnohdy není jinak možné. Důsledkem léčby by mělo být pochopitelně úplné vymizení akné jako takového. Jeho projevy jsou často velmi nepříjemné a omezující. Určitě je zapotřebí vědět to, že samotné účinky léčby akné se dostaví až po dvou anebo třech měsících. Podívejme se tedy na léčbu akné pomocí hormonů pod drobnohledem.

V první řadě je nutné se zaměřit na již jednou zmiňované antiandrogeny. Za základní mechanismus fungování tohoto druhu mužských hormonů je takzvaná kompetitivní inhibice biologického charakteru působení takovýchto androgenů. Rozlišit je možné hned dva typy antiandrogenů. V první řadě jde o steroidní antiandrogeny a v druhé řadě o antiandrogeny nesteroidního typu. Jestliže bychom měli jmenovat nejčastěji využívaný antiandrogen, tak zjistíme, že je jím CPA. To se vyznačuje velmi dobrými účinky k potlačení akné jako takového. Jinak je také nutné jmenovat i další receptor spironolaknon, který má i antiestrogenní efekt. Předepisovány bývají takovéto přípravky zejména ženám, které mají alergii na CPA. Určitě je ovšem při používání přípravků s touto látkou zapotřebí velmi pečlivě sledovat stav lidí, kteří jsou takovýmto způsobem léčeni.

Co se týká nesteroidních antiandrogenů, tak ty jsou v České republice poněkud omezeny a je třeba říct, že zejména flutamid je omezený výhradně do oblasti urologie, jelikož jeho cena je poměrně hodně vysoká a léčí se jim karcinom prostaty. Hodně omezený je mimo jiné také finasterid. Jinak je mimo jiné možná také kombinovaná hormonální antikoncepce. Jednu takovou možnost léčby představuje COC, která je tvořena hned dvěma základními složkami.

Jsou jimi jednak estrogen a jednak gestagen. Estrogen je možné sehnat v přípravku ethinylestradiol. Denní dávky s přitom u pacientů pohybují v rozmezí od 15 do 50 miligramů. Přípravků, které obsahují gestageny, je velké množství a jsou také poměrně slušně dostupné prakticky pro každého. Hormonální léčba má pochopitelně hned několik různých výhod a také nevýhod.

Na počátku je nutné jmenovat zejména výhody, z nichž ta hlavní spočívá zejména v tom, že akné je schopno v důsledku kvalitní lékařsky doporučené léčby velmi dobře zmizet a prakticky se již nevracet. Jinak je tajné třeba říct, že hormonální léčba v mnohých případech nemusí být zrovna nejdražší záležitostí, takže si ji mohou dovolit mnohé ženy. Určitě je ovšem nutné poznamenat, že všechno se odvíjí zejména od toho, o jakou látku se jedná. Jinak se také vyznačuje hormonální antikoncepce tím, že se většinou přímo aplikuje na konkrétní záležitosti a pomáhá nejen v oblasti akné, ale také v oblasti zabránění nechtěného otěhotnění a dalších záležitostí.

Zapomenout bychom neměli ani na účinky na kůži, které mohou být jednak příznivé a jednak také v určitých případech i vedlejší. Při podávání hormonální léčby je velmi pravděpodobné, že hormony budou nějakým negativním způsobem ovlivňovat vzhled člověka. Často nemusí jít zrovna o změny, který by byly nějakým způsobem žádoucí. Pravda je ovšem taková, že zmizení akné jsou mnozí lidé schopni obětovat prakticky všechno.