Každá forma tohoto nepříjemného kožního onemocnění je jinak úporná. Dobrá zpráva ale je, že všechny druhy jsou léčitelné. Lehčí formy akné můžete léčit doma, aniž byste museli pravidelně navštěvovat dermatologa, je ale nutné dodržovat několik zásad. Tak nejprve je důležité si uvědomit, který druh akné se týká vás. Je totiž možné, že byste si neodbornou péčí mohli uškodit. Proto je dobré léčbu zahájit právě návštěvou odborníka. Jak už bylo řečeno, na lehčí formu akné byste si měli vystačit sami. To, co potřebujete do prvních týdnů domácí léčby, je trpělivost. Vaším hlavním pomocníkem totiž budou přípravky proti akné. Ty budou bojovat pod povrchem pleti, proto nečekejte zlepšení během několika dnů, úspěch se projeví až za několik týdnů.

A jak se o problematickou pleť starat? Začněte tím, že ji budete alespoň dvakrát denně mýt. K tomu používejte jemné mýdlo bez obsahu látek, které by mohly vaši pleť podráždit nebo ucpat póry. Před samotným mytím obličeje si vždy pořádně umyjte i ruce. Samotné mytí ovšem nemusí být dostačující. Pleť je důležité nejen zbavovat přebytečného mazu, ale také následně tonizovat a hydratovat. Pokud takováto léčba zklamala, pak můžete o radu požádat dermatologa, který může volit mezi několika druhy léčby, ty se samozřejmě odvozují od stavu vaší pleti. Jednak může jít o léčbu lokální a pak také celkovou. Lokální nebo-li místní léčba znamená, že se léčí pouze postižená místa na kůži, celková léčba zahrnuje nejen starost o pleť, ale také podávání léků ve formě tablet. K místní léčbě je možno použít komedolytika, které uvolňují komedony a brání jejich dalšímu vzniku. Další účinnou látkou jsou antibiotika, které hubí bakterie způsobující zánět. Proto by měla být aplikována pouze při zánětlivé formě onemocnění. Léčbu můžete ještě podpořit látkami, jako jsou ovocné kyseliny, především kyselina salicylová a zinek.

U závažnějších forem akné je předepisována celková léčba. Zde se uplatňují antibiotika, hormony nebo retinoidy. Antibiotika je dobré podávat pouze krátkodobě a jejich užívání kombinovat s lokálními přípravky. Možnou pomocí u dívek a žen je také předepsání hormonální antikoncepce. Antikoncepce totiž utlumí tvorbu mazu, ovšem zánětlivé projevy nijak neovlivní. Stejně jako u antibiotik i zde se doporučuje kombinace s lokální léčbou. Ke zlepšení stavu pleti se užívá většinou antikoncepce s nižším obsahem hormonů, především Pramino, Jeanine nebo Diane 35. Jejich nevýhoda je v jejich ceně a ne každé ženě může hormonální antikoncepce vyhovovat. Navíc po vysazení se akné znovu objeví. Lékem z nejvyšším efektem jsou celkové retinoidy, protože působí na všechny projevy akné. Bohužel jsou zde ale nežádoucí účinky. Pacientka nesmí užívat léky v případě těhotenství, protože může dojít k poškození plodu.

Ať už zvolíte léčbu lokální nebo celkovou, vydáváte se na běh na dlouhou trať. Samotné léky za vás vše nevyřeší. Je nutné dbát zvýšené hygieny, snažit se omezovat pobyt na slunci a upravit životosprávu. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zajistit organizmu dostatek pohybu. Uvědomte si, že i alkohol a cigarety mohou stav vaší pleti výrazně zhoršit. Proto pokud to s léčbou myslíte opravdu vážně, měli byste jejich přísun alespoň dočasně omezit.