Akné je většinou záležitostí puberty a dospívání. Je problémem asi 85% teenagerů, ale s dnešními kosmetickými a lékařskými přípravky je velmi snadné toto onemocnění vyléčit. Je to sice nepříjemný kosmetický problém, avšak s dnešními kvalitními prostředky na akné je náprava možná v poměrně krátkém čase.

Většinou se objeví na začátku puberty, kdy se kůže začíná více mastit, což vede k ucpávání pórů. Bez pravidelné a důsledné hygieny je skutečně téměř nevyhnutelné. Většina teenagerů však věří především tomu, že akné je způsobeno čokoládou a mastnými jídly, což mnoho výzkumů vyvrací. Jako teenager můžete udělat hned několik věcí pro svou zdravou pleť bez pupínků.

Prvním krokem je zásada nevymačkávat uhříky, to totiž velmi často vede k infekcím, které se mohou rozšířit a mít mnohem drtivější dopad. Vymačkávání navíc může znečistit okolí pupínku a zavdat tak vzniku dalších uhříků. Pokud máte pocit, že to jinak nepůjde, použijte sterilovanou jehlu, kterou opatrně propíchnete hnisající hlavičku.

Druhým krokem je používání přípravků na akné z lékárny, jako je benzoyl peroxid nebo kyselina salicylová (prostředky na akné), které pupínky vysuší. Je důležité, abyste nevybírali podle ceny, ale podle složení. Důležitým vodítkem pro výběr toho správného přípravku je obsah látky benzoyl peroxid nebo kyseliny salicylové. Tyto látky pupínky vysušují a tím tak zabraňují další tvorbě. Obě látky navíc účinkují jako prevence. Ve spojení s pravidelným mytím obličeje jemným mýdlem se jedná o velmi účinnou kombinaci. To napomůže hojení a je to zároveň opatření preventivní. Také je důležité mýt si obličej dvakrát až třikrát denně – nikdy byste si neměli jít lehnout bez umytí obličeje jemným mýdlem.

Mladí lidé mají také problémy s mastnými vlasy, které mohou třením akné rozšířit. Myjte si vlasy denně a vyvarujte se dotýkání vlasů a následně obličeje, protože tak dochází k přenosu mazu, který je pro vznik akné klíčový.

Pokud budete dodržovat základní hygienu a starat se o svou pleť (používáním vhodných uvedených přípravků), můžete velmi omezit, nebo úplně vyléčit svoje problémy s akné. Chce to tomu věnovat pár minut denně, ale věřte, že se vám to vyplatí.