Akné na zádech může být mnohem agresivnější a závažnější než akné na obličeji. Je to dáno tím, že na zádech je mnohem více pórů a míst, na kterých se může akné objevit. Zádové akné může být cystické a zanechávat tak nepěkné jizvy, lokální léčba zde také nemusí účinkovat tak dobře jako na obličeji.

Někteří odborníci trvají na tom, že akné na zádech může být efektivně léčeno léčivy na předpis. Další trvají na tom, že benzoyl peroxidu je jediná možnost léčby akné. Při používání benzoyl peroxidu buďte opatrní, protože pokud se dostane na oblečení dělá stejné skvrny jako třeba bělidlo, proto se doporučuje brzy potom použití benzoyl peroxidu nosit bílé oblečení. Další možností je použití Bp 2,5% ve spojení s jiným druhem léčby jako například s kyselinou glykolovou z kyseliny salicylic.

Protože kůže na zádech je o hodně odolnější a silnější než kůže na obličeji, vydrží používání dvou odlišných forem léčby. Ale je doporučeno nepoužívat tyto dva druhy léčby na obličej, protože výsledkem může být silné zrudnutí.

Prevence a léčba akné na zádech může probíhat stejně jako u ostatních druhů akné. Doporučujeme i různá doplňková opatření jako například zakoupení citlivějšího pracího prášku, či prát povlečení na posteli častěji. Toto pomůže omezit podráždění vašeho těla a snížit výskyt akné na zádech.

Co se týče možnosti léčby akné na zádech, tak by se dala rozdělit na dva hlavní směry. Prvním je léčba pomocí léčiv na předpis. To vyžaduje návštěvu dermatologa a pečlivého vyšetření. U závažnějších forem akné návštěvu kožního lékaře rozhodně doporučujeme. U méně závažných projevů akné si vystačíte s domácí léčbou, což je druhý směr. Při domácí léčbě akné si pořiďte některý z osvědčených přípravků na pupínky. Sledujte složení výrobku. Účinný prostředek na léčbu akné na zádech by měl obsahovat benzoyl peroxidu. Při užívání takových přípravků je však třeba mít na paměti, že zanechávají skvrny na oblečení. Při aplikaci buďte tedy velmi opatrní. Další možnosti domácí léčby akné jsou přípravky obsahující kyselinu salicylovou. V případě akné na obličeji se doporučuje používat vždy jeden typ prostředku (buď s obsahem benzoyl peroxidu nebo kyseliny salicylové). Vzhledem k tomu, že kůže na zádech je mnohem silnější a odolnější, můžete prostředky kombinovat. Zarudnutí či podráždění kůže v tomto případě nehrozí.

Příčiny akné na zádech

Čím je akné na zádech způsobeno? Stejně jako akné na obličeji, je i zádové akné způsobeno zanesenými póry. Póry jsou ucpány v případě, kdy se na pokožce tvoří příliš mnoho mazu. K tomu dochází v největší míře v období puberty. Když se póry zanesou mazem, případně i odumřelými částečkami kůže, vede to k tvorbě akné. Akné na zádech může být obzvláště těžké, protože je na zádech více mazových žláz a kůže je silnější – to vede k vyšší odolnosti pupínků vůči léčebným prostředkům. Projevy akné na zádech mohou být způsobeny stresem, geneticky, případně díky hormonálním změnám. V každém případě hraje velkou roli psychika. V momentě, kdy se začneme pupínky velmi trápit, dojde obvykle ke zhoršení. Je proto nutné upřít svou mysl na léčbu.

Jak se zbavit akné na zádech

Základním krokem k léčbě je pravidelné mytí zad. Používejte antibakteriální mýdlo a snažte se mýt dvakrát denně. Na druhou stranu dejte pozor, abyste pokožku častým mytím zbytečně nedráždili. Pak by mohlo dojít k ještě větší tvorbě kožního mazu, případně naopka k vysušení pokožky. Je také důležité sprchovat se po všech činností, u kterých se zpotíte. Když totiž pot zůstane delší dobu na pokožce, smíchá se s nečistotami a může dojít k ucpání pórů. To pak vede k tvorbě pupínků a zanícených vřídků.

Jedním z možných pomocných kroků je peeling a čištění pokožky. Zpočátku můžete zkusit žíňku nebo kartáč. Sledujte následky na své kůži. Pokud je kůže podrážděná, tak ji čistěte mírněji.

Akné na zádech můžete zmírnit také používám vhodného a především čistého prádla. Zní to jednoduše, avšak nevhodné materiály nebo propocené oblečení mají velký vliv na kvalitu a stav pokožky. Špinavé prádlo přitahuje bakterie, a bakterie jsou výborným původcem zanesených pórů. Prádlo je nutné prát v ověřených pracích prostředcích. některé zbytečně dráždí pokožku, případně vyvolávají alergické reakce.

V případě, že nic nepomáhá, je na místě navštívit dermatologa, tedy odborníka na kožní nemoci. Akné na zádech má obvykle formu pupínků, vřídků, černých nebo bílých teček. Často hyzdí záda v podobě bolestivých podebraných cyst. Ty je velmi obtížné léčit. Účinným prostředkem může být pouze použití antibiotik (na předpis). Antibiotika však nejsou pro tělo nic dobrého, zprvu proto dejte přednost raději přírodním prostředkům.

Pokud vás trápí jakékoliv projevy akné, doporučujeme v prvním kroku využít pomoci kvalitních přípravků na akné. Tipy na fungující doplňky naleznete na našich stránkách.