Tento druh akné je jedním z nejsilnějších, obecně je charakterizován tvrdými, polotekutými kuličkami pod kůží. Cystické akné je tak dobře známé, protože patří mezi nejběžnější typ akné, které často končí nevzhlednými jizvami. Pokud se vám cysty samy otevřou – akné samo praská, je dobré navštívit dermatologa , aby vám předepsal antibiotika pro prevenci zajizvení.

Jedním z nejpopulárnějších antibiotik je přípravek Accutane, samozřejmě je nutné zjistit si jaké vedlejší následky se vás mohou týkat a kontaktovat svého lékaře. Obzvláště těhotné ženy by měly být opatrné, protože užívání tohoto přípravku může vést k poškození plodu.

Pokud máte cystické akné a nechcete používat léčiva na předpis, můžete začít s mytím obličeje 2× denně. Navíc můžete použít benzoyl peroxid přibližně na 5 minut, poté co si obličej umyjete. Toto většině lidem pomůže zbavit se jejich problémů s akné. Nicméně v závažnějších případech, kdy to vypadá, že nic nepomůže, je lepší poradit se s odborníkem – kožním lékařem. Accutane je schopný vyléčit až 90% akné. Není důležité pro co se rozhodnete, ale důležité je dávat pozor na vznik jizev jako důsledku cystického akné. Jizvy po akné je totiž velice obtížné odstranit.