Provozování domácí léčby akné, může být úspěšné pokud se držíte několika základních pravidel. Zaprvé, návštěva dermatologa v případě těžších stupňů akné (např. cystické akné) je před zahájením domácí léčby rozhodně doporučena. Nicméně, domácí léčba jemného až pokročilého akné, může výrazně snížit jeho výskyt na obličeji. A vy budete mít čistší kůži, více sebevědomí a větší spokojenost s vaší vizáží.

Prvních pár týdnů, poté co se rozhodnete zkusit domácí léčbu je důležité být trpělivý. Fungování přípravků proti akné není otázka dnů, ale několika týdnů, protože musí bojovat hluboko pod povrchem kůže, aby jí navrátily rovnováhu. Stejně tak je to i u léků na předpis – efekt je vidět až za několik týdnů. Jedním z vašich prvních kroků, by mělo být mytí obličeje dvakrát až třikrát denně. Vždy si umyjte ruce antibakteriálním mýdlem a poté si po dobu třiceti vteřin důkladně omyjte obličej jemným mýdlem. Nezapomeňte se ujistit, že mýdlo je bez přídavků, které mohou ucpat vaše póry nebo vám podráždit kůži.

Pokud umývání obličeje není dostačující, jsou další možnosti, které se dají použít pro domácí léčbu. Jedna z nejběžnějších je benzoyl peroxid, látka kterou můžeme najít v mýdlech, gelech a prostředcích na akné. Benzoyl peroxid se běžně užívá jedenkrát až dvakrát denně, ale někteří lidé mohou kvuli možnému podráždění kůže používat přípravek pouze jednou za den, či jednou za dva dny. Běžně jsou výsledky znatalné během několika týdnů, ale pokud se výsledky vůbec neprojeví, kontaktujte svého dermatologa.

Další oblíbená látka sloužící k léčbě akné je kyselina vrbová, kterou běžně nalezneme ve speciálních pleťových náplastech. Kyselina vrbová zabraňuje zanášení pórů, čímž bojuje s většinou druhů akné a černých teček.

Ať si budete myslet o jakémkoliv druhu domácího léčení akné (prostředky na akné), že je to nejlepší, mějte na mysli, že výsledky jsou postupné a budou patrné během několika týdnů. Vždy pozorně čtěte instrukce přiložené k výrobku a snažte se je dodržovat. Například kombinování různých druhů léčby ve stejný čas, může způsobit podráždění kůže, její rudnutí a vysychání – například souběžné používání kyseliny vrbové a benzoyl peroxidu se vylučuje. Pokud ani po několika týdenní domácí léčbě nezjistíte žádné změny, kontaktujte svého dermatologa, který zvolí účinnější způsob léčby.