Ačkoliv jsou projevy akné spojeny především s pubertou a dospíváním, je také poměrně hojně zastoupeno u malých dětí. Dětské akné je možná častější, než si myslíte. Pokud má vaše malé dítě akné, není třeba se znepokojovat. Novorozenecké akné se vyskytuje nejčastěji u dětí ve věku kolem druhého až čtvrtého týdne, nejčastěji na tvářích. Může to vypadat jako obyčejná vyrážka, ale ve skutečnosti je to druh akné typický pro malé děti.

Tento druh onemocnění je způsoben hormony, které se do dětského těla dostaly při porodu nebo kojení. Ty způsobují červené pupínky na tvářích, čele nebo bradě. Obvykle vypadají jako červená vyrážka, ale někdy se mohou vyskytnout i pupínky s podebranými hnisajícími hlavičkami.

Obvykle tento druh akné odezní kolem šestého měsíce věku, nebo poté, co dítě přestane být kojeno. Nepoužívejte žádné přípravky na akné, protože by mohly jemnou dětskou kůži podráždit ještě víc. Jediné, co můžete udělat, je omývání pleti jemným dětským mýdlem a následné důkladné osušení jemným ručníkem – nikdy netřete kůži příliš silně, abyste ji nepoškodili.

Mezi věci, které mohou dětskou pleť podráždit, patří například oblečení prané v agresivních přípravcích, dětské zvratky, mléko nebo i sliny. Proto udržujte dětský obličej v čistotě, abyste zabránili nežádoucímu podráždění. Většinou není potřeba vyhledávat doktora, pokud u vašeho dítěte zpozorujete příznaky akné – toto onemocnění je poměrně běžné a nemá obvykle žádné následky. Pokud si ale myslíte, že je cystické, tzn. že jde o podebraný hnisající bolák, který může zanechat jizvu, vyhledejte raději lékaře a poraďte se s ním o vhodné léčbě vašeho dítěte. Většinou ale jde jen o lehkou formu akné, jehož trvání je pouze otázkou pár měsíců.