Hodně známou léčivou rostlinou je určitě aloe vera. Účinky této léčivé rostliny jsou známé prakticky po celém světě. Je třeba se ovšem pozastavit nad tím, aloe vera je schopno léčit spoustu záležitostí včetně velmi nepříjemného kožního onemocnění chronického typu akné. Než přejdeme k účinkům aloe vera, je zapotřebí si něco málo o této velmi zajímavé rostlině povědět. Jedná se tedy o rostlinu, která je řazena mezi takzvané sukulenty, tedy rostliny, které nepotřebují ke svému životu prostředí plné vláhy.

Původ aloe vera je poměrně nejasný, jelikož v mnohých odborných publikacích se uvádí původ hned v několika různých zemích. Nejčastěji se ovšem uvádí zejména Kanárské ostrovy, Kapverdy anebo severní část Afriky. Aloe vera je vynikající, jelikož disponuje skvělými účinky hned v několika variantách onemocnění. Používá se prakticky jak vnitřně, tak i ve vnějším slova smyslu. Jinými slovy, může sloužit jako součást nějakého pokrmu, ale také jako součást masti, kterou je možné využít při různých potížích třeba kloubního charakteru.

Než se budeme zabývat účinností akné na různé nepříjemné lidské neduhy, tak zjistíme, že hodně důležitou roli hraje aloe vera třeba při různých nepříjemných popáleninách anebo při drobných ekzémech. Menší popáleniny díky aloe vera mizí naprosto skvěle a určitě je třeba říct, že tyto popáleniny jsou také skvěle aloe vera chlazeny, takže ustupuje bolet, která je s nimi pochopitelně spjata. Zhojení rány s aloe vera je také poměrně příjemnou a hlavně rychlou záležitostí. Jestliže vás poštípe nějaký nepříjemný hmyz, mezi který patří třeba komáři anebo některé jiné druhy hmyzu, tak aloe vera určitě umí pomoci velmi efektivním způsobem. Aloe vera umí bez problémů také zklidnit třeba bolest při pásovém oparu, který je velmi nepříjemným a bolestivým onemocněním. Aloe vera funguje také jako lék.

Pro vnitřní použití je ideální aloe vera v podobě jakési tekutiny, která se velmi nápadně podobá gelu. Tato tekutina se nachází uvnitř listů a vyznačuje se zejména obsahem mnohých velmi prospěšných látek. Typické jsou zejména draslík, vápník, a také hořčík a několik vitamínů, z nichž bychom měli vyzvednout roli vitamínu B12 a také vitamínů A a C.

Jak tedy aloe vera využívat? Jakousi klasikou je konzumace aloe vera v určitých charakteristických podobách. Velmi často jde hlavně o potravinové výrobky, jako jsou třeba rozličné mléčné výrobky, z nichž můžeme nejčastěji mluvit zejména o jogurtech anebo o mléku samotném. Hodně oblíbené jsou třeba ale také kysané výrobky s obsahem aloe vera, které nabídnou spíše než skvělé účinky této rostliny poměrně příjemnou chuť. Zakoupit je možné ovšem také speciální nápoje aloe vera přímo v lékárnách, které se již chlubí aktivními látkami, jimiž aloe vera působí na lidský organismus. Tyto nápoje jsou ovšem hodně drahé a je zapotřebí říct, že je nutné se také připravit na určité doporučené dávky, jejichž množství se nedoporučuje překračovat.

Prakticky skoro každý výrobce označuje výrobek, který obsahuje značnou dávku aloe vera, za zboží, které má vynikající antioxidační vlastnosti na lidský organismus a také posiluje obranyschopnost organismu (podobně jako zelený čaj). Když bychom měli říct, při jakých potížích aloe vera pomáhá, tak je třeba poukázat na onemocnění, jako jsou například cukrovka, nezdravé vlasy, celulitida, astma, artritida a některá další onemocnění.

Určitě je třeba u využití aloe vera poukázat na to, že přespřílišné využívání prostředků s obsahem aloe vera může být i škodlivé. Je nutné poukázat zejména na nepříjemné projímavé látky. Vnitřní užívání aloe vera se nedoporučuje jak dětem, tak i těhotným ženám. Velmi důležitou roli hraje aloe vera hlavně při kožních onemocněních, kterých je v současné době bohužel poměrně velké množství. Není ani divu, jelikož obranyschopnost mnohých lidí je poměrně značně snížena. Vlivů, které mohou nějakým způsobem narušit obranyschopnost lidského těla je obrovské množství.

Co se týká účinků na akné, tak ty jsou spojeny s poměrně velkým množstvím různých výzkumů, které tvrdí, že aloe vera má skvělé vlastnosti a předpoklady k tomu, že minimalizuje výskyt akné u mnohých lidí. Určitě je zapotřebí jmenovat jako příklad výzkum, jehož autory byli egyptští výzkumníci. Ti se snažili vyzkoušet aloe vera na ženách, které trpěly právě formou akné. Věk žen se pohyboval v rozmezí od 18 do 25 let. Podotknout je zapotřebí zejména to, že šlo o rozličné modifikace akné vulgaris. Ženy byly takto testovány celý měsíc a je třeba říct, že změny na jejich kůži byly hodně patrné. Pokožka, která byla hodně zasažena akné, byla u těchto žen velmi dobře zahojená a vypadala hodně jemně. Pravda je ovšem tak, že takto vypadala pokožka u dvou ze třech žen. Třetí žena vykazovala díky své pokožce pouze minimální změny oproti stavu, který byl před zkoumáním.