Odstranění následků po akné je problémem mnoha lidí. Bohužel tento problém nelze úplně vyřešit. Pleť není možné vrátit do stejného stavu jako byla před onemocněním. Následky však lze potlačit na minimum. K tomu slouží laserové paprsky v rukou dermatologů, popřípadě lékařů zabývajících se plastickou chirurgií. Kam se se svými jizvami vypravíte, také bude záviset na celkové ceně. Jistě bude rozdíl mezi cenou u dermatologa nebo na vyhlášené klinice. Vždy se předem ujistěte, že se opravdu svěřujete do rukou odborníka. Pokud vám lékař slíbí, že vám pleť dokonale vyhladí, raději vezměte nohy na ramena. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech, jako je stáří jizviček, typ pokožky, schopnost regenerace pokožky, věk a mnohé další. Lékař by však měl stanovit cíle, kterých je možno dosáhnout a měl by vás předem informovat o všem, co vás čeká.

Laser funguje tak, že defektivní vazivo nahrazuje zdravou tkání. Po ošetření se mohou objevit puchýřky nebo zarudnutí. Zákrok se velmi rychle hojí a pacient může nastoupit další zkrášlovací léčbu záhy po prvním. Jizvičky po akné se utvářejí jako výsledek poškození kolagenové vrstvy v kůži a právě na tuto vrstvu se několikrát působí pomocí laseru. Ten nespaluje ani nenarušuje tkáň, ale pracuje pod kůží stimulací kolagenových buněk, které pak produkují více kolagenu a tím dochází k vyhlazování jizev. Zákrok je prováděn ambulantně a není nijak bolestivý, může projevit jemné pálení. Po aplikaci laseru je pleť ošetřena speciálním krémem. U některých pacientů se léčba laserem musí několikrát opakovat. Ošetřená místa mohou být po zákroku zarudnutá, většinou zarudnutí zmizí během několika hodin, nejpozději dnů. Při ošetření citlivých míst se mohou objevit i puchýřky nebo stroupky. Pleť je samozřejmě nutné chránit před sluncem a po dobu několika měsíců používat krémy s vysokým ochranným filtrem.

Velmi oblíbený je také pulzní laser, cena ošetření podle počtu pulzů. Světelné impulzy jsou k pokožce vedeny přes čirý gel a stimulují tvorbu kolagenu. Zákrok se provádí bez anestézie a trvá asi půl hodiny. Ošetření je vhodné alespoň 3x zopakovat, vždy po jednom měsíci, ale již po prvním ošetření je patrný lepší stav pokožky. Jsou li jizvy příliš hluboké, je lepší využít CO2 frakčního laseru. Principem toho zařízení je stimulace růstu vlastních kolagenových a elastinových vláken. Díky rozdělení laserového paprsku proniká světlo do hlubších vrstev kůže s minimálním poškozením vrchních vrstev. Zákrok se provádí ambulantně. Ošetření jednoho centimetru čtverečního kůže vás vyjde na tisíc korun. U biostimulačních laserů platíte za počet minut, po které jste se ošetřováni, takže ceny se liší podle závažnosti postižení pleti.

Laserová léčba akné se stala populární v roce 2003, poté co jedna studie ukázala, že případy jemného akné byly zlepšeny již po jedné aplikaci laserového paprsku. Dnes nabízí laserovou léčbu většina dermatologů stejně jako léčbu laserem s jemnými paprsky.

Někteří lidé si po laserové léčbě stěžují, že jim laser spálil kůži. Je velice důležité před aplikací použít speciální krém. Někomu se také může zdát léčba akné laserem nepřiměřeně drahá. Stejně jako u ostatních druhů léčby akné, i v tomto případě je zkušenost individuální – pro někoho výrazně příznivá a pro někoho neefektivní. Nezapomeňte, že změny se nemusí projevit ihned, občas může trvat až tři aplikace než jsou výsledky viditelné.

Pokud máte zájem vyzkoušet tuto metodu, buďte si jistí, že váš dermatolog již někdy laserovou léčbu prováděl a zeptejte se jaké byly výsledky a názory pacientů. Pokud jste ještě nezkusili ostatní metody jako benzoyl peroxid, krémy a běžně dostupné přípravky na akné (prostředky na akné), možná je čas je vyzkoušet ještě před použitím laserové léčby. Laser totiž může být nebezpečný pro citlivou kůži a způsobit její zrudnutí po dobu i několika týdnů. Pokud se nakonec pro laserovou léčbu rozhodnete, dejte si pozor aby lidé co budou léčbu provádět byli vyškolení odborníci a měli zkušenosti s laserovým přístrojem. Díky rychlému rozvoji v tomto oboru můžete aplikovat moderní léčbu laserem doma – vyzkoušejte přístroje Laser Etrans a Biobeam Acne.