Akné je poměrně častým onemocněním. Většinou se vyskytuje v období kolem puberty, která může nastupovat někdy již kolem 11. roku dítěte, přetrvávat může až do 20-ti někdy 25-ti let. Projevy akné nejsou však neobvyklé i v daleko pozdějším věku.

V pubertálním období je akné součástí fyziologického vývoje. Mírné projevy lze zvládnout běžně dostupnými kosmetickými prostředky, závažnější formy je nutno léčit, lokálně nebo celkově – podle míry závažnosti. U nejzávažnějších forem může docházet k jizvení, pozánětlivým pigmentacím.

Při výskytu akné u žen v dospělém věku je nutné vyloučit některé hormonální poruchy, zejména je-li přítomen současně nadměrný růst ochlupení mužského typu nebo ztráta vlasů. Uplatňují se někdy i psychické vlivy, stres, zažívací poruchy.

V dnešní době je možné léčit akné mnoha způsoby. K sehnání je prakticky cokoliv od běžně dostupných léčiv (prostředky na akné) až po speciální procedury na čištění obličeje (přípravky kosmetiky Dermacol), trh nabízí řešení pro každého. Není třeba, aby kdokoliv, kdo má akné musel žít s pocitem že je ošklivý – léčba akné a černých teček může být zvolena samostatně nebo, u závažnějších forem akné, po domluvě s dermatologem. Samozřejmě vaše léčba závisí na stádiu akné a na vašich reakcích na léčbu.

Na trhu je široký sortiment volně prodejných přípravků proti akné, určený k čištění obličeje zahrnující speciální mýdla a dalších rozmanité výrobky. Klíčem k léčbě akné je nalezení přípravku, který bude dobře reagovat s vaší kůží a životním stylem, bohužel neexistuje přípravek, který by účinkoval stoprocentně pro všechny. Vaše hledání může vypadat metodou pokus-omyl, ale důležité je používat vždy přípravek delší dobu – když používáte různé přípravky, je nutné používat každý alespoň několik týdnů, aby se dal jeho účinek zhodnotit. Nadměrné používání jakéhokoliv přípravku může způsobit rudnutí, suchou kůži a ve vyjímečných případech vést ke zhoršení akné. Proto je důležité dodržovat instrukce k užívání přípravků, aby správně působil. Dostupným a účinným přípravkem na akné je například gel na akné.

Mytí obličeje jemným mýdlem, několikrát denně může zmírnit akné, díky vyčištění pórů od přebytečného maziva. Samozřejmě, přílišné mytí obličeje může vést k jeho vysušení a ještě větší produkci maziva, které akné způsobuje. Pokud máte akné, které potřebuje účinnější léčbu než pouhé mytí obličeje, je k dostání také velký počet léčiv na lékařský předpis a speciálních krémů, které vyčistí jemné, ale i velmi pokročilé akné. Ošetřující krém by měl být vždy vybírán z kosmetické řady určené pro problematickou pleť se sklony k akné, měl by být testovaný na tzv. komedogenicitu, což je vlastnost krému, vyjadřující jeho tendenci podporovat uzavírání pórů, tj. tvorbu komedonů. K péči o pleť s tendencí k tvorbě akné jsou vhodné nekomedogenní krémy.

Ať už budete akné léčit jakkoliv, mějte na paměti, že chvilku trvá než se objeví první pozitivní výsledky. Nadužívání produktu pravděpodobně akné pouze zhorší, stejně jako časté střídání používaných produktů, proto je nejlepší držet se u jednoho – tak dlouho jak je efektivní. Pokud vám standartní léčba nepomáhá, požádejte svého dermatologa o více efektivní léčbu, například léčbu antibiotiky.

Závažnější formy akné bývají léčeny v kožních ordinacích. V dnešní době je k dispozici celá řada léčebných možností, mohou být mezi sebou různě kombinovány. Některé však nejsou určené k používání v letním období. Rovněž není prospěšné ošetřování pleti nadměrným množstvím různých prostředků.

O léčbě akné, péči o pleť a kombinaci léčebných a kosmetických prostředků je vhodné se poradit s kožním lékařem. Součástí léčby akné může být i ošetření chemickým peelingem, velmi často se k tomuto účelu používá kyselina glykolová, která patří mezi ovocné kyseliny. Ošetření se provádí v období s menší mírou expozice slunečnímu záření, tedy v zimních měsících.

Ošetření akné patří mezi nadstandartní služby a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Více je možné se informovat v ordinaci kožního lékaře.