Akné se na pleti neobjevuje jen ve formě pupínků a zanícených míst. Černé tečky známe všichni moc dobře. Skrývají hluboko pod pokožkou, což je příčinou jejich poměrně těžkého odstranění. Nejčastěji se objevují v oblastech nosu. U mastné pleti je běžné, že se póry ucpávají. Navíc make up, nedostatečné odlíčení a prašné prostředí tomu pleti nijak neulehčují a tak se ucpané póry projevují právě černými tečkami. Mnoho lidí se snaží likvidovat černé tečky tím, že je vymačkávají, jedná se ale pouze o dočasné řešení. Další možností, jak se pokusit černé tečky odstranit, je zakoupení speciálních náplastí, které vysuší vaši kůži a poté se odstraní i s černými tečkami. K pročištění pórů je vhodné jednou za čas provést napaření obličeje. Do misky s horkou vodou můžete přidat můžete různé bylinky nebo olejíčky, například s tea tree nebo levandulí.

K napaření by vám mělo stačit asi deset minut. Pokud ale máte velmi mastnou pleť s rozšířenými póry, není pro vás napařování to pravé. Můžete místo toho použít změkčující gel. Nalijte ho na vatu, přiložíte na pleť a necháte ho působit tak 20 minut. Po napaření nebo změkčujícím gelu můžete použít pleťovou masku, jejíž účinek bude díky předešlé proceduře ještě vyšší. Vhodné jsou čistící masky s jílem nebo bahenní masky. Pokud masku nechcete používat, stačí pleť po napaření pouze studenou vodou, aby se póry zase stáhly. Po napaření můžete černé tečky mačkat, určitě budete tentokrát úspěšnější. Prsty si obalte papírovými kapesníčky, jednak kvůli bakteriím pod nehty a jednak proto, že po napaření nebude potřeba na černé tečky útočit agresivně. Pokud si na to sami netroufáte, zajděte za kosmetičkou, která si s černými tečkami určitě poradí.

Černé tečky, stejně jako ostatní formy akné, můžete efektivně vyléčit za pomoci speciálně vyrobených přípravků. Obecně černé tečky se skrývají hluboko pod pokožkou, což je příčinou jejich poměrně těžkého odstranění. Nejčastěji se objevují v oblastech nosu, tváří a na uších. Jejich dlouhá životnost vede lidi k tomu, aby hledali řešení pomocí vlastních „rukou“, což ovšem vede k dalšímu podráždění pokožky a mnohdy ke zhoršení.

Mnoho lidí likviduje černé tečky na nose tím, že je vymačkávají – ale toto je pouze dočasné řešení. Pokud nemůžete odolat pokušení černé tečky vymáčknout, ujistěte se, že jsou vaše ruce maximálně čisté, abyste snížili riziko infekce. Umyjte si obličej před a po vymáčkávání, a pro jistotu si umyjte i ruce abyste zabránili zanášení pórů. Další možnost odstranění černých teček je zakoupení speciálních náplastí, které vysuší vaši kůži a poté se odstraní i s černými tečkami. Dále jsou dostupné i zvláštní přípravky k vytažení černých teček za pomoci tlaku. Můžete samozřejmě použít i komplexní účinné přípravky na akné jako je Aknea, Dermaclear, Vichy, případně speciální péče Effaclar.

Pokud byste se podobným manévrům pro příště rádi vyhnuli, můžete se poohlédnout po speciálních přípravcích stahujících póry. Ty se používají po čištění pleti, před nanesením krému. Aplikují se pouze na problematické patrie, tedy nejčastěji nos, tváře a bradu. Tyto přípravky stáhnou póry a vyhladí pleť. Pokud vybíráte kosmetické přípravky a make upy, zaměřte se na nemastné produkty, které pleť nezatíží a neucpou vám póry. Také se vyhýbejte pleťovým vodám s obsahem alkoholu a dejte přednost kyselině salicylové, se kterou proti černým tečkám můžete bojovat. Zkuste také občas použít jemný pleťový peeling, ale jen v případě, že vás netrápí zánětlivé pupínky, protože jinak byste celou situaci spíše zhoršili.

Nedoporučuji odstraňovat černé tečky z ostatních částí obličeje, může to být zrádné. Můžete si udělat dírku na obličeji aniž by se vám povedlo úspěšně černou tečku odstranit a ještě si tím můžete způsobit nějaký horší problém. V těchto situacíh je doporučená konzultace s dermatologem.