Mytí obličeje je velmi důležitou součástí každodenní hygieny a péče o pleť. Výběr správného způsobu i frekvence mytí může znamenat velký rozdíl mezi čistou pletí a projevy akné. Proto dodržování následujících tipů může znamenat první krok k dokonale čisté pleti.

Jen málo lidí má krásnou pleť, aniž by se o ni museli starat. Pokud nepatříte k těmto šťastlivcům, měli byste dodržovat několik jednoduchých zásad, které by vaší pleti měly pomoci. Zdravá pleť je zářivá, bez zarudnutí a suchých míst, bez svědění a jakýchkoli jiných projevů. Základní péči je nutné provádět každý den, nejlépe ráno a večer. Stačí si zapamatovat tři jednoduché kroky: čištění, tonizace, hydratace.

Čištění

Základem je opláchnutí pleti jemným mýdlem, které nedráždí pokožku. Mýdlo odstraní mastnotu, která se nám na obličeji usadila během celého dne nebo přes noc. Následné čištění pak probíhá za pomoci čistících přípravků, což může být čistící mléko, emulze, gel, voda nebo krém. Pokud si někdo myslí, že si obličej umyje čistícím gelem, a tím péče o pokožku končí, ten se pěkně plete. Tyto přípravky slouží pouze k odstranění make upu a povrchových nečistot, kožního mazu a potu. Je proto nutné jejich použití, i když se zrovna nelíčíte. Čistění pleti je velmi důležité, protože pokud pleť nečistíte a pouze na ni nanášíte krém, ten má potom velkou práci, aby přes tyto nečistoty do pokožky vůbec pronikl. Pak je úplně jedno, jaký krém používáte, protože pokud se do pokožky vůbec nedostane, nemůže ani přinést očekávané účinky.

Tonizace

K tonizaci slouží tonika a pleťové vody. Ty slouží k dočištění pleti, odstranění zbytků nečistot. Tonizací by měla být pleť osvěžená a mělo by být vyrovnáno její pH. Důležité je, aby byl kosmetický tampon používán tak dlouho, dokud na něm nejsou vidět žádné nečistoty. Pokud odstraníte pouze některé nečistoty, čištění pro vás nemá význam a vy jen ztrácíte čas. Některá pleťová tonika obsahují alkohol, pro citlivou pleť však nejsou vhodná.

Hydratace

Posledním krokem je hydratace s použitím denních či nočních krémů nebo emulzí. Krémy slouží i jako ochrana před nepříznivými vnějšími vlivy, což znamená, že i mastná pleť by měla být ošetřena lehkým krémem nebo emulzí. Je dobré rozlišovat péči denní a noční. Noční krémy obsahují mnoho výživných látek, které během spánku pronikají do pokožky a vyživují ji. Při aplikaci krému postupujte směrem vzhůru a do stran. Zapomínat bychom neměli ani na krk a speciální péče by měla být věnována očnímu okolí. Používejte krémy a gely pro tyto partie určené, které zaručí ochranu jemné pleti, její výživu a hydrataci. Pokud používáte gelové přípravky, nechte je před nanesením vychladit v lednici, celkový efekt bude lepší. Při nanášení přípravků je důležité dávat si pozor, aby se nedostal do oka, vynecháme i pohyblivá víčka a okolí řas. Krém by měl být nanášen lehkým vklepáváním.

Nejdůležitější věcí je výběr správného mycího přípravku. Vždy se ujistěte, že je “nekomedogenní”, což znamená, že neucpává póry a tudíž nevede k tvorbě komedonů a akné vůbec. Vyberte si takový přípravek, který neobsahuje žádné parfémy, jež by vaši pleť mohly podráždit, vyberte si takový, který obsahuje kyselinu salicylovou (prostředky na akné). V každém případě by správný přípravek měl zanechat vaši pleť svěží, hebkou a ne mastnou.

Než si začnete mýt obličej, měli byste si v první řadě umýt ruce antibakteriálním mýdlem. Nejdříve si omyjte obličej vlažnou vodou, abyste ho připravili na očištění mycím přípravkem. Ten si v malém množství naneste na dlaně a poté ho jemně vtírejte do pokožky. Je důležité nedrhnout obličej příliš silně, aby nedošlo k podráždění a následnému zarudnutí. Po půl minutě takovéhoto mytí pak omyjte obličej vlažnou vodou a jemně osušte ručníkem.

Nikdy nepoužívejte přípravky, které obsahují drsnější částice, stejně tak se vyvarujte peelingům a masážním žinkám (např. z lufy apod.). Mytí by mělo být jemné a vaše pleť by měla být osvěžená, nikoliv podrážděná.

Je však důležité, abyste mytí nepřehnali – pleť se totiž přirozeně mastí a nadměrným mnutím by mohlo dojít ke zvýšenému mastění, které by vedlo k ucpání pórů a tedy ke vzniku akné. Přiměřené je mýt si obličej dvakrát až třikrát denně. Po pár týdnech by vaše pleť měla být o poznání hebčí a čistší.

Nedílnou součástí péče o pleť je i vyvážená strava, která obsahuje všechny pro tělo důležité látky, stejně tak pohyb. Výborný je také zdravý a dostatečný spánek. Pleti neprospívá stres, kouření a alkohol. V lékárnách je možné koupit i nejrůznější doplňky stravy, které obsahují látky pro zdravou kůži, nehty i vlasy. Nezáleží na tom, kolik vámi používaná kosmetika stojí, ale na tom, aby vám plně vyhovovala. Není tedy nutné utrácet za kosmetiku horentní sumy jen proto, že je určité značky, ale musí vám prostě sednout. Orientovat se můžete podle druhu své pleti, jestli je mastná nebo spíše sušší. Dají se koupit i přípravky určené na smíšenou pleť nebo například regulační krémy, které omezují nadměrnou tvorbu kožního mazu a přitom pleť nijak nevysušují. Používání nevhodné kosmetiky může pleti uškodit, což se pak odráží na jejím vzhledu. Výběru správné kosmetiky je nutno věnovat nejen dostatek financí, ale i času. Nakonec najdete péči, která vám bude vyhovovat a na vaší pleti se to jistě projeví. Je-li řeč o pokožce, neměli byste zanedbávat ani pokožku celého těla. Po sprchování je dobré celé tělo promazat kvalitním tělovým mlékem, které vám zaručí vláčnost pokožky.