Existují nejrůznější, mnohdy docela bizarní návody, jak předcházet akné, anebo jak už přímo léčit jeho výskyt. Bohužel si tyto zaručené recepty a dobře míněné rady často vzájemně odporují. Snad každý člověk na světě má větší či menší zkušenost s malými zarudlými pupínky a puchýřky – a pokud ne osobní (šťastná to bytost), tak určitě zná někoho, kdo se trápí nevzhlednými bulkami či černými tečkami. Akné nepostihuje jen náctileté, v posledních letech se vlivem znečištěného prostředí a dalších globálních faktorů začíná čím dál častěji objevovat i po pětadvacátém roku věku, nebo ještě později. Vzhledem k tomu, kolik je popsáno druhů a typů akné, není logicky ani možné vyrobit jeden zázračný lék, který by účinkoval na všechny jeho formy.

Akné vzniká nahromaděním mazu v mazové žlázce, kterému v samovolném odtoku, důležitém pro přirozené maštění a zvláčnění pokožky, brání různé nečistoty a šupinky odumřelé kůže na povrchu. Vytvoří se tak zátka, která pór ucpe (tzv. komedon). Dalším hromaděním mazu pod zátkou se mazová žlázka rozšiřuje. Přílišným napětím buněčné stěny dojde k prasknutí a zánětu. Postižené místo oteče, zarudne a bolí. Přítomnost nečistot a bakterií infekci ještě podporuje a zhoršuje.

Podle stupně postižení lze rozeznat 3 stupně závažnosti akné: komedony (ucpané póry, tzv. černé tečky na povrchu kůže), papuly a pastuly (červené pupínky a bolestivé bulky se zánětem i bez něj, vřídky), cysty a abscesy (bolestivé kožní uzly, bulky s provalujícím se hnisem). Důvodem takových projevů může být hormonální nevyrovnanost (puberta, těhotenství, menstruace), velká emocionální rozkolísanost a dlouhodobý stres, další onemocnění organismu (např. poruchy ledvin či jater), alergie (na určitou potravinu, z nevhodné kosmetiky, jiných dráždivých látek), špína (dlouhodobý pobyt v prašném či zakouřeném prostředí, nedůsledné odličování), přehnané vysušování pleti (příliš časté mytí obličeje, dráždivá mýdla) atd. Akné může vznikat i otlakem a odřením – v místech, kde se tělo či obličej tře o velmi těsné oblečení (na čele pod lemem čepice, na krku a na spodní čelisti pod šátkem či šálou, na zádech kvůli těsné podprsence nebo tvrdému okraji sukně či kalhot), nebo v oblasti uší a brady, držíte-li mobil příliš těsně u obličeje. Čím více se stresujete z nevzhledných pupínků, tím víc jich přibývá. A co si budeme nalhávat, i když víme, že černé tečky ani bílé vřídky, natož zarudlé boláčky se nemají vymačkávat, mnohdy nám to nedá a ve snaze to alespoň trochu vylepšit si zaděláváme na pořádný zánět. 

Zkuste zvýšit příjem vitamínu C a E a k tomu přidat selen a zinek, abyste podpořila svůj imunitní systém a účinně bojovala proti zánětům. Zhoršuje-li se vám akné v premenstruačním období nebo i během cyklu, bývá doporučován také vitamín B6 a výluh z drnku. Hlavně je důležité rozumně o pleť pečovat – škodí příliš přehnaná i zanedbávaná péče. Netoužíte-li právě po potomkovi, nechte se u svého gynekologa předepsat hormonální antikoncepci. Většina žen si pochvaluje, že se jim nejen upravila pravidelnost periody, ale výrazně také zlepšila pleť. Asi nejlevnějším, ale velmi efektním v boji s akné je nečekaně obyčejný, ničím nerušený spánek, trvající řádných osm hodin. 

Pokud se nemůžete otravných pupínků zbavit, ať děláte co děláte, už jste utratila spoustu peněz za neúčinné hydratační krémy, zázračné mastičky, výživné masky, čistící peelingy a antiseptické vodičky nejrůznějších barev, zkuste změnit úhel pohledu a zvolit jiný přístup. Proč bojovat až s projevy onemocnění, když předtím nepotlačíte příčiny jeho vzniku? Je to podobné, jako kdyby vám v koupelně přetékala vana plná vody, zatímco vy byste klečela na kolenou a hadrem zoufale vytírala podlahu, ale nezavřela kohoutek. 

Je vám líto pokusných zvířátek – hebkých králíčků, myší, morčat a všech, na nichž kosmetické koncerny zkoušejí vedlejší účinky svých produktů? Jistě už jste viděla nepřeberné množství odstrašujících fotografií, na nichž je zachyceno smutné a trpící zvířátko s rozsáhlými hnisajícími vředy a nekrotizující tkání, které mu způsobilo právě vyvíjení nejrůznějších krémů a mastiček. A vám není líto stát se takovým zvířátkem?

Zkoušíte sama na sobě, který zaručený přípravek zabere zrovna na tu vaši formu akné? Přestaňte experimentovat s vlastní kůží! Přetrvává-li výsev akné déle než dva měsíce, nelepší se, anebo ještě více zhoršuje a zasažená plocha kůže se stále rozšiřuje, objednejte se co nejdříve k dermatologovi. Ten dokáže podle závažnosti onemocnění posoudit, jestli nasadit léčbu perorální, lokální nebo celkovou. Nejčastěji se předepisují antibiotika buď ve formě tabletek, nebo lokálních přípravků, určených k potírání postižených míst.

Léčba trvá několik měsíců, ale již po pár dnech sama uvidíte výrazné zlepšení, které vaši snahu jen podpoří. Úspěšná bývá i aplikace nejrůznějších derivátů vitamínu A (retinoidů). Po konzultaci s odborníky můžete podstoupit také chemický peeling, po němž dochází díky aplikaci AHA kyselin k odstranění nejsvrchnější vrstvy kůže. Většina pacientů si však v prvních dnech po zákroku stěžuje na dočasné zhoršení akné, takže je lepší naplánovat si tuto proceduru třeba v době dovolené nebo prázdnin. V případech lehčí formy akné i preventivně se doporučuje ošetření laserem nebo chladem (tzv. kryalizace). U závažnějších, hnisavých cyst je však nezbytný chirurgický zákrok.

Mytí

Základem zdravé pleti je její pravidelné mytí. Ráno i večer používejte čistící gel na vaši pokožku, a také pleťový krém. Je vhodné používat i tonikum a jednou za čas masku a peeling. Pokud se objeví občas nějaký pupínek, ošetří se přímo, nanesením hojivých prostředků, skvělý je například Tea Tree oil. Na mytí pleti je zakázáno používat běžné mýdlo, to jen pokožku vysušuje a připravuje ornou půdu pro zasetí bakterií, které se během málo chvil projeví.

Citron

Žlutý a svěže voňavý citron je nejen skvělý společník při boji s nachlazením, ale také perfektní čistič všeho možného. Má vysoké desinfekční účinky, takže pupínek naprosto dokonale čistí a vysušuje. Postačí jeden středně velký citron vymačkat a do šťávy z něj namáčet vatový tampon nebo vatovou tyčinku. Asi po pěti až deseti minutách je nutné tuto masku smýt.

Jak mačkat pupínky

I když se to nemá dělat, dělají to všichni – pupínek se snaží vymačkávat. Kosmetičky a dermatologové to nedoporučují, protože tak obvykle lidé činí kdykoli a jakkoli a špinavýma rukama si do otevřené rány zanáší spoustu nečistot, bakterií apod. Poté není divu, že pokožka se ne a ne uzdravit a pupínky se pořád tvoří. Pokud ruka svrbí a člověk si potřebuje prostě pupínek vymáčknout, je nutné, aby tak činil v koupelně, po řádném mytí rukou a použil vatové tampony nebo papírové kapesníčky. Skvělé je si do umyvadla napustit vařící vodu. Pára z vody otvírá póry a vymačkávání je jednodušší.

Trik na pupínky

Samozřejmě, že existují i triky na okamžité zamaskování nechtěných pupínků. Znají je celebrity, herečky a také modelky. Pokud se pupínek vytvoří, použijí na něj oční kapky. Ty fungují na bázi zužování krevních cévek, které tak omezí nárůst pupínku a lze jen poté překrýt make-upem.

Nedotýkat se

Důležité je neustále myslet na to, že se obličeje nesmí dotýkat. Jsou lidí, kteří to běžně dělají. Kromě mytí, či jiné péče o pleť je to zkrátka nežádoucí a pro pokožku obličeje nevhodné. Na rukou jsou různé bakterie, které se do pokožky zanáší a způsobují tak náhlé pupínky.

Ručník

Jisté pravidlo zní, mít na mytí obličeje speciální ručník. Ten je nutné střežit a pamatovat na to že je tu jen pro obličej. Pokud by byl použit ručník, který je běžně v koupelně na mytí rukou, asi by byla pleť brzy obsypaná nehezkými pupínky.