Akné trápí nebo v minulosti alespoň na krátký čas potrápilo téměř všechny z nás. Ať už jde o muže, nebo ženy, problémy se mohou vyskytnout u všech. Pokud jde o léčbu akné, existuje řada způsobů. Ženy mají oproti mužům jeden možný způsob léčby akné navíc. Jde o terapii za pomoci hormonální antikoncepce.

Při vzniku akné hraje roli celá řada faktorů. Zejména je to psychika, jídelníček a mastnota pleti. Značný vliv však má i hladina hormonů v těle. Při nevyvážené hladině hormonů dochází k výraznému vyměšování kožního mazu, který může společně s částečkami odumřelé kůže ucpat kožní póry. Pak je už jen krátká cesta ke vzniku akné ve formě uhříku, komedonu, vřídku atd.

V každém těle jsou hormony dvou typů – ženské a mužské. Při nerovnováze hormonů může docházet k akné. U žen je míra nerovnovážnosti hormonů dána zvýšenou hladinou mužského hormonu s názvem androgen.Tento hormon má na starosti činnost mazových žláz a tvorbu kožního mazu. To má za následek fakt, že ženy mají problémy s akné, mastnou pletí a v některých případech i problémy s vlasy (vypadávání, špatný stav vlasů).

V případě léčby akné je hlavním krokem omezení mazotoku. Pokud je pokožka správně ošetřovaná, netvoří se tolik mazu a neucpávají se tak mazové žlázky. O tom, jak pečovat o pleť jsme napsali v předchozích článcích. Základem správné péče je pravidelné šetrné čištění pleti na postižených místech.

Nyní se podívejme na možnost léčby akné pomocí hormonální antikoncepce. Hormonální antikoncepci berou dívky, které se tak chrání proti nechtěnému početí. Pro dívky to tak může být jedna z nejlépe fungujících forem léčby akné. Proč tomu tak je? Akné je z velké části ovlivněno hladinou hormonů. Při aplikaci hormonální antikoncepce se hormony obvykle srovnají a nedochází k projevům akné. Doporučujeme problém s akné projednat i s gynekologem, který by měl doporučit vhodný antikoncepční přípravek. Pokud akné léčíte i s pomocí dermatologa, je samozřejmé, že s ním zkonzultujete i následky uživání hormonální antikoncepce. Jen tak můžete předejít nežádoucím zdravotním komplikacím.

Je důležité mít na paměti, že užívání hormonální antikoncepce může mít i řadi negativních vlivů. Nemusí být vhodné využívat HA jen pro léčbu akné. Hormony totiž poměrně dost ovlivňují řadu dalších procesů uvnitř těla. Při výběru šetrné hormonální antikoncepce se svěřte do rukou odborníka. Dejte přednost HA s androgenním účinkem. Na účinek HA při léčbě akné se však nelze spoléhat. Po vysazení antikoncepce se akné může znovu projevit, případně podstatně zhoršit. Pečujte proto o svou pleť pomocí více přípravků. Jak léčit akné doma díky běžně dostupným prostředkům se dozvíte na našem webu. Hormonální antikoncepce v zásadě akné nevyléčí, pouze zmírní jeho projevy. Každý přípravek se liší obsahem hormonů a tím pádem i dopady na váš organismus.

Akné a antikoncepce

  • hormonální antikoncepce působí proti mužskému hormonu androgen
  • účinky na akné s odstupem 2-3 měsíců
  • HA upravuje množství kožního mazu
  • pozor na jojo efekt při vysazení antikoncepce

Hormonální antikoncepce má na kožní onemocnění způsobené nevyváženou hormonální hladinou dobrý efekt. Pokud však máte s užíváním HA problémy, doporučujeme prvotní léčbu zahájit volně dostupnými přípravky na akné s obsahem kyseliny salicylové a benzoyl peroxidu.