Lidé se s projevy akné setkávající prakticky na jakékoliv části těla. Ve chvíli, kdy se nám podaří zbavit se nepříjemného akné, mohou po něm zůstat nevzhledné jizvy. Někdy mohou jizvy po akné vypadat ještě hůře než samotné pupínky, které jizvy způsobily. Mokvavé a podrážděné akné je k tvorbě jizev velmi náchylné. Jizvy po akné vznikají zejména u hlubokých zanícených pupínků. Jizvy po akné obvykle slábnou v průběhu času, do jednoho roku se většina jizev zahojí. Nicméně i přesto mohou zůstat hluboké trvalé jizvy do konce života. Nejčastějšími místy, kde se setkáme s jizvami po akné je samozřejmě obličej, kde je kůže velmi jemná, a pak také jizvy na zádech. Existují však způsoby, díky kterým můžeme jizvy po akné na zádech zmírnit, případně úplně odstranit.

Tipy pro odstranění jizev po akné na zádech

  1. Chraňte si záda před sluncem. Jakékoliv vystavení kůže na zádech přímému slunečnímu záření vede k poškození kůže, zabraňuje samoopravným procesům pokožky. Vliv sluníčka také výrazně zhoršuje vzhled jizev. Vhodným řešením je používání ochranného krému s vysokým faktorem.
  2. Věnujte důslednou péči pokožce na zádech. Jedním ze způsobů je peeling, tedy odstranění odumřelých částeček kůže na zádech. Používejte mycí houbu s peelingovým krémem alespoň dvakrát týdně. Tím odstraníte odumřelou kůži a dojde k celkové regeneraci pokožky. Postupným peelingem dojde k zahojení jizev.
  3. Používejte bělicí krém na jizvy po akné. Tyto bělicí krémy na akné jsou volně dostupné v lékárnách a drogeriích. Krémy působí tak, že kůži v okolí jizev lehce zesvětlí, což má za následek, že světlá jizva splyne s okolní kůží. Pro viditelné výsledky je nutné používat krém denně po dobu několika týdnů. Bez pravidelné péče se dobrých výsledků nedočkáte.
  4. Mikrodermabraze – poměrně nová metoda k omlazení pokožky. Díky mikrodermabraze je možné odstranit samotné projevy akné a také jizvy po akné, zejména v obličeji a na zádech. Procedura se skládá z mechanického peelingu pomocí přístroje, a následné masáže postižených oblastí. Po sérii zákroků bude vaše pokožka vypadat o poznání mladší a bez jizev.
  5. Chemický peeling aplikovaný na záda může výrazně zmírnit projevy akné a zahladit veškeré stopy po jizvách. Chemický peeling je již dlouhou dobu oblíbený zejména pro omlazení pleti v obličeji. Hodí se i na léčbu akné na zádech a pro odstranění jizev po akné na zádech. Profesionální peeling zajistí odstranění svrchních odumřelých částí kůže. Tím bude vaše pleť léčena, bude vypadat svěží a jizvy budou méně viditelné. Chemické peelingy mají několik intenzit; od slabších, po velmi silné a hluboké.
  6. Dobrou volbou při výrazných jizvách může být návštěva specialisty dermatologa, který vám doporučí laserové vyšetření, resp. odstranění jizev po akné laserem. Laserové světlo se zaměří na jizvy, u kterých rozloží pigment. Horní vrstva kůže se spálí, odhalí se nová spodní vrstva kůže, která není tolik zasažena jizvou. Proces odstranění jizvy laserem není náročný, nicméně je v poměru k běžně dostupným prostředkům na akné poměrně nákladný. Nicméně má odpovídající výsledky.

Předcházet jizvám a samotnému akné lze několika způsoby. Důležité je pít hodně vody a dbát o zdraví pleti. Důležitá je pestrá strava s velkým množstvím zeleniny, ovoce a syrové stravy. U náročnějších ošetření pleti (laseremchemickým peelingemmikrodermabrazi) je nutné dbát zvýšené péče o pleť, neboť ta je po zákroku velmi zranitelná.