Slunce může mít na pleť negativní vliv, pokud se slunečním paprskům nebudete přiměřeně bránit. Vystavení slunečním paprskům může způsobit rakovinu kůže (melanom), rychlejší stárnutí kůže i akné. Přestože milovníci slunění tvrdí, že jim sluneční paprsky jejich pleť čistí, opak je pravdou – slunce více škodí, než prospívá. Na první pohled se může zdát, že slunce způsobuje mizení černých teček, ve skutečnosti pouze dochází ke ztmavení pokožky, takže tečky nejsou tolik vidět. Časem se naopak může akné ještě více rozvinout.

Akné se rozšiřuje tím, že se více zanáší póry odumřelou kůží a ta se právě při slunění loupe více než obvykle. Existují názory, že sluneční záření zabíjí bakterie způsobující akné, které žijí pod kůží. I kdyby to byla pravda, dlouhodobý efekt na kůži mnohonásobně převáží nad možným krátkodobým zlepšením. Kromě stárnutí kůže, vysušení, vzniku vrásek nebo rakoviny dochází také k výraznému vzniku pih.

Pokud tedy plánujete vystavovat se slunci, vždy se namažte kvalitním opalovacím krémem s ochranným faktorem alespoň 15. Pokud to jen trochu půjde, nevystavujte se přímému slunečnímu záření, zvláště v době kolem poledne. Pokud tomu nelze zabránit, ošetřete si pleť kvalitnějším krémem nebo, pokud už kůže začíná rudnout, se schovejte do stínu. Při výběru opalovacích krémů si vybírejte jen takové, které nepodporují tvorbu komedonů a které tak budete moci bez obav použít i na obličej a které zároveň neobsahují olej, který by mohl vést ke vzniku akné i na jiných částech těla.

Pokud používáte některé lékařem předepsané přípravky, jako je kyselina salicylová (prostředky na akné), benzoyl peroxid apod., vyvarujte se delšímu pobytu na slunci. Mohl by způsobit výrazné zrudnutí nebo vysušení kůže apod. Pokud se budete pohybovat na slunci, použijte na ošetřená místa nemastný ochranný krém.

Pokud si léto bez opalování nebo sportování neumíte představit a nechcete se tedy slunci vyhýbat, používejte kvalitní opalovací kosmetiku. Nejnižší faktor pro vás by měla být 15. Nevystavujte se ani přímému slunečnímu záření kolem poledne. Opalovací kosmetiku vybírejte tak, aby neucpávala póry a nevedla tak ke vzniku komedonů. Jestliže u vás právě probíhá léčba akné a používáte přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo benzoyl peroxidu, měli byste se pobytu na slunci vyhnout. Může dojít k vysušení nebo zarudnutí pokožky. Proto tady více než kdekoli jinde platí všeho s mírou. Na sluníčko se všichni po dlouhé zimě určitě těšíme, ale měli bychom tušit i to, jaké následky může nezodpovědné vystavování slunci mít.

S maximální sluneční ochranou kvalitního přípravku se minimalizuje negativní dopad slunečního záření na kůži. Důsledné používání ochranných krémů vám pomůže zabránit hlubokým a dlouhodobým poškozením kůže.