Existuje spousta nepravdivých mýtů o akné, a proto doufám, že následující odstavec vám pomůže rozlišit, co je pravda a co ne.

Nejčastějším mýtem je zřejmě tvrzení, že mastné a sladké jídlo podporuje tvorbu akné. Špatná hygiena má na pleť vliv, kus čokolády však ne. Pokud budete o svou pokožku pečovat, umývat jí a používat přípravky jako roztok kyseliny salicylové (prostředky na akné) nebo benzoyl peroxid, vaše pleť by měla být v pořádku bez ohledu na to, co jíte.

Podobně se často tvrdí, že každodenní stres vede k tvorbě akné. Většinou to však nebývá stres samotný, ale například nedostatek času na hygienu nebo třeba častější dotýkání obličeje. Dokud budete dodržovat denní hygienu, stres by vaší pleť neměl nijak ovlivnit.

Stejně tak někteří lidé věří, že akné je pouze fyzický problém. Pokud ale na pleti zanechává jizvy a jiné viditelné následky, jde i o problém psychický – mnoho lidí s tímto onemocněním má například mnohem nižší sebevědomí a sebehodnocení. Proto, zvlášť pokud akné trápí i vaši psychiku, měli byste s léčbou akné začít co nejdříve.

Jeden z nejrozšířenějších mýtů – že akné je záležitostí pouze teenagerů. Bohužel i mnoho dospělých trpí tímto onemocněním. Stejně tak, pokud jste měli v pubertě akné a neléčili ho, mohlo na pleti zanechat jizvičky. Své pleti byste proto měli věnovat péči bez ohledu na věk. Bylo by určitě hezké z toho vyrůst, ale praxe je jiná. Mnoho lidí trpí výskytem akné i v dospělosti. Někdy to může být zapříčiněno i tím, že si lidé myslí, že jakmile jsou dospělí, mohou se o svou pleť přestat starat. To často vede k zanášení pórů a opětovnému výskytu akné. Proto pleti věnujte pozornost stále, starejte se o ni. Čas, který strávíte čištěním pleti určitě není časem ztraceným. Je dobré občas zajít na kosmetiku, kde vám bude pleť odborně vyčištěna.

Dalším mýtem je i to, že na akné pomáhá slunce. Že se jedná o mýtus bylo podrobněji popsáno v jiné části tohoto webu. Mýtů o akné je spousta. Dalším takovým mýtem je, že po akné vždy zůstávají jizvy. Není to tak úplně pravda. Pokud trpíte ne moc závažnou formou akné nebo pokud začnete s léčbou včas, můžete se jizvám a následné péči o ně vyhnout úplně. Někdo si také několikrát denně myje obličej, aby zabránil výskytu akné. Hygiena je sice velmi důležitá, ale nic se nesmí přehánět. Nadměrné mytí může naopak kůži velmi vysušit. Pokud byste také pleť příliš drhli, mohlo by se stát, že než ke zlepšení dojde spíše k rozšíření infekce. Pokud si myslíte, vymačkáním pupínku si pomůžete, opak je pravdou. Právě mačkání zanechává často jizvy. Pokud už se rozhodnete pupínek vymáčknout, nikdy tak nedělejte nehty. Pod nehty žije řada bakterií a ty můžou problémy s akné ještě zhoršit. Vezměte si čistý kapesník a pupínky mačkejte jen bříšky prstů a přes kapesník. Nezapomeňte pak pleť pořádně vyčistit.

A jedeme dále. Peeling vaší pleti škodí – prý. U zánětlivých pupínků je tomu opravdu tak, ale jinak je peeling naopak prospěšný, protože pomáhá z pleti odstraňovat odumřelé buňky. Pravda není ani to, že dívky s akné nemohou používat make up. Naopak, pokud si vyberou make up s lehkým složením, který neucpává póry, neměly by mít s jeho používáním žádný problém a navíc to pomůže jejich sebevědomí. Pravdou ani není, že čokoláda nebo ostrá jídla zhoršují akné. Nadměrný příjem sladkého k němu může přispět, ale nikdy se nejedná o hlavní důvod vzniku akné. Jisté ani není, že užívání hormonální antikoncepce zlepší stav pleti. Někdy pomůže, to jistě, ale pravidlem to není.