Správná péče o pleť zahrnuje používání mycích i jiných přípravků, které zabraňují nadměrné tvorbě mazu, vysoušení pleti, tvorbě akné nebo jiných kožních neduhů. Základem je pravidelné používání mycího přípravku (nejlépe nějakého proti akné) a to dvakrát až třikrát denně. To umožní odstranění odumřelých kožních buněk a vaše pleť tak bude vypadat osvěženě a zdravě. Při výběru správného přípravku byste se měli zaměřit na prostředky na obličej, které se od tělových mýdel velmi liší. Ty totiž mohou obsahovat některé složky, které by mohly pokožku obličeje podráždit nebo vysušit. Pokud je na vašem přípravku napsáno “non comedogenic“ („nekomedogenní“), znamená to, že čistí a neucpává póry (čímž zabraňuje tvorbě akné), což je přesně to, co potřebujete.

Jiným významným kosmetickým přípravkem je hydratační krém (prostředky na akné). Ten vaši pleť chrání před vysušujícím vzduchem a udržuje potřebnou vlhkost ve vaší pleti. Dodá vaší pleti hebký a zdravý vzhled. Můžete ho také používat, pokud trpíte suchou pletí – dodá jí potřebnou vlhkost a zamezí jejímu vysoušení. Ti, kteří trpí mastnou a aknózní pletí, by měli používat takové hydratační krémy, které jsou nekomedogenní, aby měli jistotu, že jim nezpůsobí akné. Navíc většina hydratačních krémů obsahuje ochranný faktor, který chrání pokožku proti nebezpečnému slunečnímu záření.

Pokud máte pouze lehkou formu akné, bývá vhodnou léčbou používání benzoyl peroxidu nebo kyseliny salicylové. Můžete také některý z těchto přípravků používat pravidelně, abyste zabránili návratu kožních potíží. Pokud však trpíte rozsáhlejším akné, doporučuji navštívit kožního lékaře, který vám nejlépe poradí s odpovídající léčbou.

Jiným přípravkem může být pleťový toner, který udržuje přirozené pH vaší pleti. Měl by se aplikovat před použitím hydratačního krému. Některé pleťové vody, které čistí pleť po jejím omytí, tak případně mohou nahradit použití toneru. Další věcí je ochrana pleti před sluncem – pokud se vystavujete jeho záření, vždy používejte ochranné přípravky, které vaši pleť ochrání před jeho negativními účinky (spálení, rakovina kůže apod.).

Existují prostředky na akné, mezi kterými si můžete vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje. Používejte ho vždy delší dobu, abyste zjistili, jak na vaši pleť působí. Obecně lze říci, že každý přípravek by se měl používat nejméně dva týdny, kdy obvykle dochází k prvním změnám k lepšímu; po pár měsících užívání by mělo dojít k úplnému rozvinutí jeho účinků.